"Bardziej przeszkadza mi, że jest myśliwym". Gliński o Szyszce

Polska

"Wybitny specjalista, który doskonale zna się na swojej robocie" - w taki sposób wicepremier prof. Piotr Gliński ocenił w "Gościu Wydarzeń" ministra środowiska Jana Szyszkę. Beata Lubecka przypomniała, że minister jest myśliwym. - To mi trochę bardziej przeszkadza. Zawsze podobało mi się hasło, że myśliwi w pierwszym rzędzie powinni zabrać się za regulację pogłowia między sobą – dodał Gliński.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego  pytany był o ocenę szefa resortu środowiska w związku z wnioskiem Platformy o wotum nieufności dla Szyszki. Stwierdził, że to dobry minister m.in. dlatego, że "twardo stawia polski interes w kwestiach klimatycznych i odniósł duży sukces w Paryżu (podczas szczytu klimatycznego – red.), po trudnych negocjacjach".

 

Gliński przyznał, że kiedyś zajmował się kwestiami ekologicznymi i był "w sporach z ministrem", którego nazwał jednak "wybitnym specjalistą".

 

W jego opinii wniosek o odwołanie ministra jest "bardzo słabo umotywowany".

 

- Więcej w nim retoryki i epitetów, niż merytorycznej analizy - podsumował Gliński.

 

Abonament zapłacimy rozliczając PIT

 

Minister odniósł się również do pomysłu na ściąganie abonamentu radiowo-telewizyjnego od osób, których dane przekazaliby Poczcie Polskiej dystrybutorzy płatnych telewizji.

 

- Polskie prawo na to pozwala. Jest to zgodne z ustawą o ochronie danych osobowych. Myśmy to sprawdzali, konsultowali u specjalistów - zapewnił.

 

Wicepremier przypomniał, iż przygotowywane jest "systemowe rozwiązanie", aby wszyscy płacili "od głowy, a nie od gospodarstwa domowego", rozliczając PIT, CIT lub KRUS.

 

- Chcielibyśmy zdążyć z tym od 1 stycznia 2018 roku, ale nie wiadomo, czy się uda, bo wymaga to notyfikacji Komisji Europejskiej - wyjaśnił Gliński.

 

Telewizję Publiczną rzadko ogląda

 

Prowadząca program Beata Lubecka zapytała, czy ministrowi podoba się Telewizja Publiczna pod rządami Jacka Kurskiego.

 

- Czasami mi się podoba, a czasami nie - odpowiedział Gliński, dodając, iż rzadko ją ogląda".

 

- Ma ona swoje niedomagania, czasami nie jest na odpowiednim, profesjonalnym poziomie, ale jest lepsza, bardziej spluralizowana od poprzedniej. Widzę w niej pozytywne zmiany - ocenił.

 

Polsat News

ml/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie