Agnieszka Holland doktorem honoris causa Uniwersytetu w Pradze. Studiowała tam pół wieku temu

Kultura
Agnieszka Holland doktorem honoris causa Uniwersytetu w Pradze. Studiowała tam pół wieku temu
PAP/Rafał Guz

Agnieszka Holland odebrała w czwartek doktorat honoris causa Akademii Sztuk Scenicznych (AMU) w Pradze za osiągnięcia w dziedzinie filmu kinowego i telewizyjnego. Polska reżyserka i scenarzystka otrzymała dyplom i złoty medal - podała czeska agencja CTK. Ostatni jej film "Pokot" został uhonorowany Nagrodą im. Alfreda Bauera na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Holland symbolicznie wróciła na uczelnię, gdzie studiowała na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym podczas praskiej wiosny pod koniec lat 60. i po jej zdławieniu w wyniku inwazji ZSRR w sierpniu 1968 r. Ukończyła studia w 1971 r. - poinformowała czeska agencja prasowa CTK.

 

Holland przyjechała do Pragi jako gość rozpoczynającego się w czwartek 24. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego FebioFest, na którym premierę ma jej najnowszy film "Pokot".

 

Most między kulturami

 

"Prace Holland budują most między polską i czeską kulturą" - powiedział rektor AMU Jan Hanczil. Jak dodał, w swych filmach Polka w artystyczny sposób przedstawia idee demokracji i humanizmu.

 

Holland wskazywała na "oczywiste podobieństwa" między kulturą Czech i Polski. "Mamy podobne położenie geograficzne, podobne języki i podobną historię. Jednocześnie różnimy się w niektórych aspektach" - powiedziała.

 

Mówiła o szoku, jaki przeżyła rozpoczynając studia na praskiej akademii filmowej, gdy myślała, że Czesi i Polacy są tacy sami.

 

Czechów i Polaków różni styl życia

 

- Przekonałam się jednak, że różni nas styl życia. Dla Czechów ważne jest ich codzienne, prywatne życie i jego piękno, ale jednocześnie mają do niego "obywatelskie podejście" i obawiają się patosu oraz przesadnych emocji - powiedziała Holland, cytowana przez CTK.

 

- Z kolei Polaków charakteryzuje zbyt wielki patos, który czasami prowadzi do histerii i braku tolerancji. Nie są w stanie szanować inności, ale z drugiej strony świetnie sprawdzają się w trudnych czasach, gdy trzeba walczyć - dodała.

 

Dziekan Wydziału Filmowego i Telewizyjnego Zdenek Holy chwalił stosunek Holland do czeskiej historii. Przypomniał o wyprodukowanym przez HBO Europe miniserialu "Gorejący krzew", który opowiada o samospaleniu czeskiego studenta Jana Palacha w 1969 roku w reakcji na agresję wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację z 1968 roku.

 

Lwy za serial o samospaleniu Palacha

 

W 2014 roku obraz otrzymał kilkanaście statuetek Czeskie Lwy, w tym za najlepszy film i za najlepszą reżyserię.

 

W przeszłości AMU nadała tytuł doktora honoris causa m.in. urodzonemu w Czechach i mieszkającemu w USA reżyserowi Miloszowi Formanowi, brytyjskiemu dyrygentowi Charlesowi Mackerrasowi, czeskiemu dyrygentowi Jirziemu Belohlavkowi oraz czeskiemu skrzypkowi Josefowi Sukowi. Jako pierwszy ten tytuł otrzymał w 1996 roku ostatni prezydent Czechosłowacji i pierwszy prezydent Czech Vaclav Havel.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie