Ukraina chce od Trumpa gwarancji bezpieczeństwa

Świat
Ukraina chce od Trumpa gwarancji bezpieczeństwa
Flickr.com/U.S. Army Europe/public domain

Ukraiński parlament, Rada Najwyższa, zaapelował do Kongresu USA o udzielenie Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa oraz statusu specjalnego sojusznika spoza NATO, co - jak podkreślili deputowani - ma powstrzymać rosyjską agresję przeciwko ich państwu.

"Przyznanie Ukrainie statusu specjalnego sojusznika poza NATO oraz zawarcie umowy obronnej między Ukrainą i Stanami Zjednoczonymi będzie miało ogromny wpływ na powstrzymanie rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, wstrzymywanie agresora i zapobieganie wielkiej wojnie w Europie" - oświadczyła w środę Rada Najwyższa.

 

Uchwałę w tej sprawie poparło w głosowaniu 232 deputowanych w liczącym 450 osób parlamencie. Zwracając się do Kongresu USA w sprawie gwarancji bezpieczeństwa, deputowani zaznaczyli, że są one "zgodne z duchem i literą" memorandum budapeszteńskiego z 1994 roku, w którym Ukraina otrzymała od światowych mocarstw gwarancje bezpieczeństwa w zamian za oddanie poradzieckiej broni nuklearnej.

 

Deputowani zapewnili, że Ukrainą dąży do pogłębienia partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie obronności oraz wskazali, że USA przyznały status specjalnego sojusznika spoza NATO m.in. krajom, które są uwikłane w konflikty - Korei Południowej, Afganistanowi i Izraelowi.

 

Główny sojusznik spoza NATO (Major non-NATO Ally - MNNA) to określenie, którego Stany Zjednoczone używają wobec swoich ważnych partnerów, którzy nie są członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego. W 2014 roku o przyznanie Ukrainie takiego statusu apelował prezydent Petro Poroszenko.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie