Tusk odwiedzi Bułgarię w związku z napięciem z Turcją

Świat
Tusk odwiedzi Bułgarię w związku z napięciem z Turcją
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Na początku kwietnia przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk odwiedzi Bułgarię w związku z napięciem w stosunkach tego kraju z Turcją - poinformowały w środę służby prasowe bułgarskiego prezydenta Rumena Radewa. Radew rozmawiał z Tuskiem telefonicznie.

"Na początku kwietnia przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk odwiedzi Bułgarię, by zapoznać się z sytuacją w regionie i z ochroną zewnętrznych granic UE. Tusk wyraził (w rozmowie z) prezydentem Radewem poparcie dla jego propozycji przyjęcia operacyjnego planu działań UE w razie gwałtownej presji migracyjnej oraz dodatkowego wsparcia finansowego dla ochrony granic Bułgarii" - głosi komunikat strony bułgarskiej.

 

Prezydent Radew zapoznał Donalda Tuska z przygotowaniami do niedzielnych wyborów parlamentarnych oraz poinformował o napięciu w dwustronnych stosunkach z Turcją w związku z jej ingerencją w kampanię wyborczą i wewnętrzne sprawy Bułgarii.

 

W rozmowie Radew podziękował za pozytywne stanowisko Tuska w sprawie bułgarskiego wniosku, by w Deklaracji Rzymskiej, która ma być przyjęta na szczycie 27 państw UE w Rzymie w rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich 25 marca, wyrażono poparcie dla unijnej polityki spójności, której celem jest wyrównanie różnic w rozwoju regionów Unii Europejskiej.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie