Szymański: nie do zaakceptowania próby podziału UE w deklaracji rzymskiej

Polska
Szymański: nie do zaakceptowania próby podziału UE w deklaracji rzymskiej
PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Jakiekolwiek próby, które by prowadziły do trwałych podziałów w UE, są nie do zaakceptowania; to powód dość pryncypialnego stanowiska Polski, które warunkuje poparcie i podpis polskiej premier pod deklaracją rzymską - mówił w środę wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Wiceminister spraw zagranicznych na posiedzeniu sejmowej Komisji ds. UE mówił o przygotowaniach do jubileuszowego szczytu, który odbędzie się w sobotę w Rzymie. Przywódcy 27 państw członkowskich mają na nim podpisać deklarację odnoszącą się do przyszłości Wspólnoty po wyjściu z niej Wielkiej Brytanii.

 

"Doprowadzi do osłabienia Europy"

 

Szymański podkreślił, że dokument ten, choć będzie mieć charakter uroczysty, musi określić cele projektu europejskiej. Według niego, jest zgoda szefów państw i rządów co do tego, że wspólnymi celami są obecnie w UE wzrost gospodarczy, czy poprawa bezpieczeństwa. - Natomiast nie oznacza to, że jest łatwo wypracować poprawny język, który będzie szanować polskie oczekiwania wobec wszystkich tych zagadnień - zaznaczył.

 

- Kluczową kwestią, która nie bez powodu koncentruje uwagę opinii publicznej, nie tylko polskiej, jest wizja instytucjonalnej przyszłości UE - mówił wiceszef MSZ. Podkreślił, że jakiekolwiek próby, które by prowadziły do trwałych podziałów w UE, są nie do zaakceptowania. Według Szymańskiego nie chodzi o to, że Polska ma obawy o swoje miejsce w tej nowej architekturze unijnej, ale o to, iż doprowadzi to do osłabienia Europy.

 

Jak mówił, każde próby dzielenia prowadzą do tego, że Unia "może mniej" w realizacji swoich interesów. - Chodzi o przetrwanie europejskiego modelu społeczno-gospodarczego, o bezpieczeństwo Europy, o pozycje Europy w handlu międzynarodowym - zaznaczył. - To jest dość zasadniczy powód dość pryncypialnego stanowiska Polski w tej sprawie, które warunkuje poparcie i podpis polskiej premier pod deklaracją rzymską - powiedział Szymański.

 

"Poważny kryzys polityczny na Radzie"

 

Powracając do kwestii ponownego wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej na unijnym szczycie 9 marca w Brukseli, Szymański podkreślił, że sprzeciw strony polskiej nie wynikał ze względów natury politycznej, lecz zasadniczej. Jak mówił, Polska nie mogła zgodzić się na sposób sprawowania mandatu przez Tuska. - Chodziło o wyraźnie polityczne opinie wygłaszane na forum krajowym w związku z utrzymującym się sporem politycznym w Polsce - zaznaczył.

 

Dodał, że w przypadku Rady Europejskiej, instytucji o czysto narodowym charakterze, zasada desygnacji kandydatów przez kraj pochodzenia powinna być absolutnie przestrzegana. Jak podkreślił, ta zasada nie jest zapisana w traktacie, ale powinna być szanowana.

 

- To nie przeszkodziło w wyborze Donalda Tuska na to stanowisko, ale doprowadziło do poważnego kryzysu politycznego na Radzie i zaskutkowało niemożnością przyjęcia konkluzji - mówił Szymański. Według niego, zamiast konkluzji mamy do czynienia z "imitacją konkluzji" zatwierdzoną przez 27, a nie 28 państw członkowskich. Nie zatwierdziła jej premier Beata Szydło.

 

PAP

 

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie