Stany Zjednoczone zwiększą presję na Państwo Islamskie. Zapowiedź "stref stabilności"

Świat
Stany Zjednoczone zwiększą presję na Państwo Islamskie. Zapowiedź "stref stabilności"
PAP/EPA/Michael Reynolds
Sekretarz stanu USA Rex Tillerson

Stany Zjednoczone zwiększą presję na Państwo Islamskie (IS) i Al-Kaidę oraz będą pracować nad utworzeniem "tymczasowych stref stabilności", by pomóc uchodźcom w powrotach do domów - zapowiedział w środę sekretarz stanu USA Rex Tillerson.

- Stany Zjednoczone zwiększą presję na ISIS i Al-Kaidę i będą pracowały nad ustanowieniem tymczasowych stref stabilności, dzięki rozejmom, by umożliwić uchodźcom powrót do domów - powiedział Tillerson na zorganizowanym przez Departament Stanu spotkaniu szefów dyplomacji z 68 państw należących do Globalnej Koalicji do Walki z ISIS (tzw. Państwem Islamskim). Polskę reprezentuje minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

 

Zwiększenie zaangażowania w Syrii

 

Według Tillersona utworzenie owych stref nastąpi w następnej fazie walki z Państwem Islamskim i Al-Kaidą. Reuters odnotowuje, że sekretarz stanu nie sprecyzował, gdzie konkretnie USA planują utworzenie tych stref.

 

Reuters pisze, że utworzenie takich stref bezpieczeństwa mogłoby się wiązać ze zwiększeniem militarnego zaangażowania USA w Syrii, co byłoby odejściem od bardziej ostrożnego kursu poprzedniego prezydenta Baracka Obamy.

 

Cel nr 1 na Bliskim Wschodzie

 

Agencja pisze, że jeśli prezydent Donald Trump postanowi egzekwować strefy zakazu lotów, konieczne będzie zwiększenie w rejonie obecności sił powietrznych USA lub koalicji. Potrzebne też mogą być siły lądowe do zapewnienia ludności cywilnej ochrony w tych strefach.

 

Tillerson podkreślił, że pokonanie Państwa Islamskiego jest dla USA celem nr 1 na Bliskim Wschodzie. Powiedział też, że celem w następnej fazie walki z Państwem Islamskim jest "regionalna eliminacja ISIS z użyciem siły militarnej".

 

Reuters przypomina, że w styczniu Donald Trump zapowiadał ustanowienie w Syrii stref bezpieczeństwa dla uchodźców.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie