Specjaliści z IPN zaczęli prace na Cmentarzu Rakowickim

Polska
Specjaliści z IPN zaczęli prace na Cmentarzu Rakowickim
PAP/Jacek Bednarczyk

Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie specjaliści z IPN i instytutu ekspertyz sądowych przeprowadzą w środę oględziny szczątków odnalezionych przez badaczy z Fundacji Niezłomni.

Jak poinformował prok. Marek Kowalcze z Oddziałowej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie, po oględzinach zapadnie decyzja o ewentualnej ekshumacji i badaniach genetycznych szczątków. „W tej chwili trudno określić, czy to rzeczywiście są szczątki ludzkie i czy będą nadawać się do badań. To ocenią eksperci„ - powiedział prok. Kowalcze.

 

Niezidentyfikowane szczątki zostały znalezione w wojskowej części cmentarza, tuż przy jego ogrodzeniu od strony północnej. Sondażowe prac archeologicznych prowadziła Fundacja Niezłomni, która zajmuje się poszukiwaniem miejsc pochówku ofiar komunistycznego terroru. Informacje, że mogą tam być pogrzebani straceni żołnierze antykomunistycznego podziemia, przekazał Fundacji starszy człowiek, pośredni świadek, czyli osoba, która wiedziała o tym od uczestnika pochówków.

 

W 2015 r. na terenie Cmentarza Rakowickiego odbywały się już prace ekshumacyjne w celu odnalezienia szczątków skazanych na karę śmierci członków II Zarządu WiN, którzy zostali straceni 13 listopada 1947 r. w krakowskim więzieniu przy ul. Montelupich: kpt. Waleriana Tumanowicza, ppłk. Alojzego Kaczmarczyka i kpt. Józefa Ostafina. Wówczas nie udało się znaleźć szczątków tych osób.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie