SBU rozpracowała rosyjską grupę terrorystyczną w Odessie

Świat
SBU rozpracowała rosyjską grupę terrorystyczną w Odessie
Flickr.com/Juanedc/CC BY 2.0

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) rozbiła siatkę dywersyjną, działającą w Odessie na zlecenie rosyjskich służb specjalnych, która miała przygotowywać ataki terrorystyczne w południowych i wschodnich obwodach kraju.

W wyniku operacji zatrzymano dziewięć osób; wszystkie są obywatelami Ukrainy i wywodzą się ze środowisk wojskowych - poinformowali w środę na konferencji prasowej w Kijowie przedstawiciele SBU i ukraińskiego kontrwywiadu.

 

- Według naszych danych w utworzenie tej siatki był bezpośrednio zaangażowany Główny Zarząd Wywiadu (GRU) Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej - oświadczył Ołeksandr Tkaczuk z SBU.

 

Jak relacjonował, członkowie rozpracowanej grupy otrzymali zadanie gromadzenia informacji na temat ważnych obiektów infrastruktury i obiektów wojskowych. - Mieli także przygotowywać ataki terrorystyczne na obywateli Ukrainy w obwodach południowych - podkreślił Tkaczuk.

 

"Byli szkoleni na Krymie"

 

Serhij Łewczenko z kontrwywiadu ujawnił, że grupą kierowała kobieta, która była szkolona na zaanektowanym przez Rosję Krymie. - Udokumentowaliśmy wyjazd tej kobiety na Krym, gdzie przeszła szkolenie w centrum wywiadowczym GRU Sztabu Generalnego Rosji - powiedział.

 

Ukraińskie służby specjalne poinformowały, że członkowie grupy zostali zatrzymani 19 marca podczas przekazywania ważnych informacji swoim zleceniodawcom. Toczy się przeciwko nim śledztwo z paragrafów, mówiących o zdradzie państwa i nielegalnym posiadaniu broni.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie