PO i Nowoczesna zapowiadają bliższą współpracę w Sejmie

Polska
PO i Nowoczesna zapowiadają bliższą współpracę w Sejmie
PAP/Bartłomiej Zborowski
Ryszard Petru i Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej

PO i Nowoczesna będą bliżej współpracować w Sejmie - taka deklaracja padła po środowym spotkaniu kierownictw obu klubów. Wkrótce w ramach obu klubów powołane mają zostać zespoły koordynacyjne. Nowoczesna deklaruje poparcie dla wniosku PO o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło.

W środowym spotkaniu wzięli udział m.in. wiceszefowie klubów PO i Nowoczesnej - Andrzej Halicki i Katarzyna Lubnauer. Obecny był także sekretarz klubu Platformy Zbigniew Konwiński.

 

"Skuteczny i praktyczny wymiar współpracy"

 

Przedstawiciele obu klubów zadeklarowali po rozmowach chęć zacieśnienia współpracy. - Będziemy tę współpracę uściślać i konkretyzować. (...) Na pewno ta współpraca powinna mieć taki skuteczny i praktyczny wymiar - mówił Halicki.

 

Lubnauer przypomniała, że o spotkanie kierownictw obu klubów apelował już w styczniu szef jej partii Ryszard Petru. Poinformowała, że wkrótce powołane zostaną zespoły koordynatorów - przedstawicieli władz klubów PO i Nowoczesnej, którzy będą "dogadywać" bieżącą współpracę w Sejmie. Koordynatorem ze strony PO ma być Konwiński. Platforma chce, by we współpracę włączył się też klub PSL.

 

Wiceszefowa klubu Nowoczesnej zadeklarowała wsparcie dla wniosku PO o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. - Nie mamy żadnych wątpliwości, że trzeba poprzeć kwestię tego, że jesteśmy przeciwni rządowi pani premier Beaty Szydło. Jesteśmy zapewne skłonni poprzeć ten wniosek o wotum nieufności - powiedziała Lubnauer, wyrażając przy tym żal, że do rozmowy między liderami klubów nie doszło zanim Platforma zaprezentowała swój wniosek.

 

Wspólny projekt o KRS

 

Wniosek PO ma do końca tego tygodnia zostać złożony w Sejmie. Kandydatem Platformy na nowego premiera jest lider ugrupowania Grzegorz Schetyna. Wotum nieufności dla rządu było też tematem wtorkowej rozmowy szefa klubu PO Sławomira Neumanna i wiceprzewodniczącego klubu PSL Marka Sawickiego. Polityk Stronnictwa mówił po spotkaniu, że żadna ostateczna decyzja dotycząca ewentualnego poparcia dla inicjatywy Platformy, jeszcze nie zapadła. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślał w środowej rozmowie w radiu TOK FM, że ludowcy nie mają powodu, żeby bronić rządu Beaty Szydło.

 

Podczas środowego spotkania mowa była ponadto o wspólnej (PO, PSL i Nowoczesnej) inicjatywie złożenia w Sejmie projektu zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa, który przygotowało niedawno Stowarzyszenie Sędziów "Iustitia". - Bardzo ważne jest, żeby on nie był takim elementem targów politycznych wśród opozycji, tylko żeby stał się projektem wspólnym. Ustaliliśmy, że tak się stanie - zaznaczyła Lubnauer.

 

Zaprezentowany tydzień temu projekt stowarzyszenia "Iustitia" zakłada m.in. przyznanie prawa zgłaszania kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa nie tylko sędziom, lecz także m.in. grupom obywateli, RPO oraz samorządom adwokatów i radców prawnych. Propozycja sędziów to odpowiedź na krytykowany przez to środowisko rządowy projekt reformy KRS. O projekcie rozmawiali też we wtorek Neumann i Sawicki. Projekt - według wstępnych - ustaleń miałby prezentować w Sejmie poseł Stronnictwa Krzysztof Paszyk.

 

PO może poprzeć wniosek o odwołanie Błaszczaka

 

Politycy PO i Nowoczesnej omówili też kwestię wsparcia Platformy dla przygotowywanego przez formację Ryszarda Petru wniosku o odwołanie szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka. Halicki nie wykluczył, że posłowie PO podpiszą się pod inicjatywą Nowoczesnej.

 

Konwiński ponowił ofertę tworzenia wspólnych, opozycyjnych list do sejmików w wyborach samorządowych. - Jesteśmy gotowi również do współpracy z Nowoczesną w sprawie wystawienia wspólnych kandydatów na prezydentów i burmistrzów miast. Jesteśmy gotowi tutaj poddać wcześniej weryfikacji takich potencjalnych kandydatów, przebadać sondażowo i poprzeć tego, który ma większe szanse - powiedział sekretarz klubu PO.

 

Przedstawiciele PO i Nowoczesnej wezmą udział w sobotnim "Marszu dla Europy: Kocham Cię, Europo!" w Warszawie organizowanym z okazji 60 rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich, które dały początek zjednoczonej Europie. Według Lubnauer, Nowoczesna prawdopodobnie przyłączy się także do marszu, który 6 maja organizuje w stolicy PO. Hasła manifestacji mają także nawiązywać do członkostwa Polski w UE.

 

PAP

 

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie