Papież: dramat uchodźców to największa tragedia po II wojnie światowej

Świat
Papież: dramat uchodźców to największa tragedia po II wojnie światowej
PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Papież Franciszek powiedział w środę podczas audiencji generalnej w Watykanie, że obecny dramat migrantów i uchodźców to "największa tragedia po II wojnie światowej". Dodał też, że wspólnota wiernych nie może dzielić się na "pierwszą i drugą ligę".

O kryzysie migracyjnym papież mówił, zwracając się do kierownictwa fundacji Migrantes, pracującej przy włoskim Episkopacie. Koordynuje ona działania związane z przyjmowaniem migrantów przez włoski Kościół.

 

- Zachęcam do dalszego zaangażowania na rzecz przyjmowania i udzielania gościny uchodźcom oraz ich integracji przy uwzględnieniu wzajemnych praw i obowiązków tego, kto przyjmuje i kto jest przyjmowany - oświadczył Franciszek w czasie spotkania z wiernymi na placu Świętego Piotra. - Nie zapominajmy, że problem uchodźców i migrantów dzisiaj to największa tragedia po drugiej wojnie światowej - dodał.

 

W katechezie nawiązał zaś do słów świętego Pawła o ludziach "mocnych" w wierze. To wyrażenie, jak ocenił papież, choć może się wydać "aroganckie", oznacza, że dzięki temu "będziemy mieli siłę, by być blisko najsłabszych i najbardziej potrzebujących, pocieszać ich i wzmacniać".

 

- Owocem takiego stylu życia nie jest wspólnota, w której niektórzy należą do pierwszej ligi, to znaczy są mocni, a inni do drugiej ligi i są słabi - zastrzegł papież.

 

"Nauczcie się grzech nazywać grzechem, a nie wyzwoleniem i postępem"

 

Wyjaśnił także: "Słowo Boże żywi nadzieję, która przekłada się w konkretny sposób na dzielenie się we wzajemnej służbie. Bo ten, kto jest mocny w cudzysłowie wcześniej czy później doświadcza kruchości i potrzebuje pocieszenia od innych".

 

Podczas audiencji papież nawiązał też do obchodzonego w środę Światowego Dnia Wody, ustanowionego przez ONZ 25 lat temu, oraz Międzynarodowego Dnia Lasów, który przypadał we wtorek. Franciszek przypomniał o potrzebie wspólnego zaangażowania na rzecz podnoszenia świadomości o konieczności ochrony wody jako dobra wspólnego.

 

Zwracając się do Polaków Franciszek powiedział, że Wielki Post wzywa do nawrócenia i pokuty wskazując jako drogę przemiany post, modlitwę i jałmużnę oraz zachęca do "rachunku sumienia, pokornego przyznania się do przewinień, wyznania grzechów". Papież przywołał słowa świętego Jana Pawła II: "Nauczcie się nazywać białe białym, a czarne czarnym; zło złem, a dobro dobrem. Nauczcie się grzech nazywać grzechem, a nie wyzwoleniem i postępem".

 

W papieskiej audiencji uczestniczyło ponad 15 tysięcy osób.

 

PAP

 

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie