Ograniczenia przelewów z Rosji na Ukrainę. Reakcja na decyzję Kijowa

Biznes
Ograniczenia przelewów z Rosji na Ukrainę. Reakcja na decyzję Kijowa
pixabay.com/public domain

Duma Państwowa, niższa izba parlamentu Rosji, przyjęła w środę w trzecim czytaniu ustawę zabraniającą dokonywania przelewów pieniężnych z Rosji na Ukrainę za pomocą zagranicznych systemów płatniczych. Rosyjskie media twierdzą, że to reakcja na sankcje Kijowa.

Agencja RIA Nowosti pisze, że w październiku 2016 roku rząd w Kijowie wprowadził zakaz działalności na Ukrainie rosyjskich systemów płatniczych. Na tej liście znalazły się, m.in. "Kolibri" - struktura Sbierbanku, czy "Unistream" - banku o tej samej nazwie.

 

"To kontrposunięcie"

 

Ustawa zatwierdzona w środę przez Dumę określa tryb kontrposunięć - piszą rosyjskie media. Wyjaśniają, że jeśli jakieś państwo wprowadza ograniczenia w korzystaniu z rosyjskich systemów płatniczych, to transgraniczne przelewy z Rosji środków finansowych na teren tego państwa bez otwierania konta mogą być dokonywane jedynie pod warunkiem, że operatorzy systemu są kontrolowani przez rosyjskie osoby prawne.

 

Ustawa ma wejść w życie po 30 dniach od chwili opublikowania. Bank Rosji będzie zamieszczał na swej stronie internetowej informacje o wprowadzeniu przez obce państwa zakazów dotyczących systemów płatniczych zarejestrowanych w tym banku.

 

W ubiegłym tygodniu władze Ukrainy nałożyły sankcje na pięć działających w ich kraju banków z rosyjskim kapitałem, zakazując im wyprowadzania środków za granicę.

 

PAP

 

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie