Nowa bohaterka "Ulicy Sezamkowej". Julia ma autyzm

Świat
Nowa bohaterka "Ulicy Sezamkowej". Julia ma autyzm
Screen z YouTube/Sesame Street

Nowa postać pojawi się w popularnym programie już w kwietniu. Ma za sobą już debiut w programie specjalnym, którego premiera miała miejsce w 2015 roku. Lalkarką odpowiedzialną za Julię jest Stacey Gordon, której dziecko również ma autyzm.

Żółta marionetka z pomarańczowymi włosami ma cztery lata i jest pierwszym muppetem "Ulicy Sezamkowej" z autyzmem. Po raz pierwszy pojawiła się na warsztatach i w książkach cyfrowych o nazwie "Sesame Street and Autism: See Amazing in All Children" wydanych w 2015 roku, które miały na celu pokazanie charakterystycznych cech dla osób cierpiących na autyzm.

 

Postać została bardzo pozytywnie przyjęta, i postanowiono, że postać zagości w programie na stałe.

 

Pierwszy odcinek z Julią zostanie wyemitowany 10 kwietnia na kanałach PBS oraz HBO. Julka pozna wtedy Wielkiego Ptaka, którego szybko zignoruje. Odcinek ma pokazać, że Julia pewne rzeczy robi po prostu inaczej niż wszyscy. Gdy podczas zabawy dziewczynka zacznie się cieszyć i będzie podskakiwać, inne postaci postanowią robić dokładnie to , co ona. W ten sposób wymyślą nową grę.

 

 

 

Stworzona po konsultacjach ze specjalistami i rodzicami

 

Nowa bohaterka została stworzona po konsultacjach ze specjalistami i rodzicami autystycznych dzieci. Niemały wpływ na postać miała lalkarka, która kieruje Julią. Stacey Gordon jest bowiem mamą autystycznego dziecka. Gordon stwierdziła, iż żałuje, że dopiero tak późno zdecydowano się na taki krok.

 

Julia nie jest pierwszą bohaterką "Ulicy Sezamkowej", która propaguje różnorodność i tolerancję. Wcześniej w programie występowała Zari, afgańska dziewczynka z kolorowymi włosami i chustą na głowie. Bohaterka promowała równouprawnienie kobiet.

 

Ikony popkultury

 

"Ulica Sezamkowa" to program edukacyjny, który powstał w 1969 roku. Emitowany był również w Polsce. Program jest rekordzistą wśród dziecięcych programów telewizyjnych jeśli chodzi o liczbę zdobytych nagród. Muppety mają na swoim koncie 167 statuetek Emmy oraz osiem Grammy.

 

Marionetki wykonane przez Jima Hensona stały się ikonami popkultury. Wśród nich są takie postacie jak Kermit, Elmo, Ciasteczkowy Potwór, czy Wielki Ptak.

 

polsatnews.pl  

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie