List byłych prezydentów: "samowykluczenie" z Europy, "konfrontacyjna i eurosceptyczna polityka rządu"

Polska

Trzej byli polscy prezydenci podpisali się pod deklaracją na rzecz zjednoczonej Europy. Byli przywódcy skrytykowali postawę polskiego rządu, która ich zdaniem może doprowadzić do wykluczenia Polski z grona państw decydujących o przyszłości Unii Europejskiej. Zaapelowali do wszystkich unijnych przywódców o dalszy rozwój europejskiego projektu oraz solidarność.

Deklarację spisano z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich. Pod dokumentem podpisali się: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski.

 

"Marginalizacja" i "samowykluczenie"

 

Byli polscy przywódcy wyrażają zaniepokojenie kierunkiem, w którym zmierza polska polityka kreowana przez obecne władze. Wałęsa, Kwaśniewski i Komorowski uznali za realne zagrożenie znacznym obniżeniem prestiżu naszego kraju na arenie międzynarodowej, w szczególności w obrębie tych państw, które decydują o obecnym i przyszłym kształcie Wspólnoty Europejskiej.

 

"Głęboko niepokoi nas konfrontacyjna i eurosceptyczna polityka polskiego rządu. Jej konsekwencją może być międzynarodowa marginalizacja Polski oraz samowykluczenie z grona państw decydujących o przyszłości europejskiej integracji" - napisali polscy prezydenci.

 

"Unia Europejska to wspólnota wartości i pozytywna wizja przyszłości, w której narody Europy współpracują i jednoczą się przy jednoczesnym poszanowaniu swoich tradycji, różnorodności, odmiennej wiary i obyczajów" - napisali trzej prezydenci.

 

"Za taką wizję Polski w Europie oddały swój głos miliony Polaków w referendum europejskim w 2003 r." - podkreślili i dodali, ze " Wejście naszego kraju do Unii Europejskiej w 2004 r. było urzeczywistnieniem dążeń pokoleń rodaków do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa, poczucia wspólnoty i solidarności."

 

Polska to nie głos PiS

 

Sygnatariusze listu chcą także, aby w Europie rozumiano, że głos rządu nie reprezentuje całego społeczeństwa Rzeczpospolitej. "Reprezentujemy różne pokolenia, tożsamości polityczne, doświadczenia życiowe. Nieraz pozostawaliśmy w ostrym sporze politycznym. Po ponad ćwierć wieku wspólnych, ponadpartyjnych starań na rzecz europejskiego wyboru Polski, oświadczamy z całą mocą, że Polska to nie głos jednej czy drugiej partii politycznej!" - napisali.

 

"Polacy w swojej zdecydowanej większości chcą silnej, przyjaznej Polski w zjednoczonej Europie. Dlatego, mając na względzie skalę globalnych wyzwań i zagrożeń, które możemy rozwiązać tylko w europejskiej wspólnocie, apelujemy do polskiego rządu i wszystkich sił politycznych o odpowiedzialną politykę europejską" - brzmi apel Wałęsy, Kwaśniewskiego i Komorowskiego.

 

Deklarację trzech prezydentów w 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich "Polska i Polacy na rzecz silnej i zjednoczonej Europy" można przeczytać na stronie fundacji Aleksandra Kwaśniewskiego "Amicus Europae".

 

polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie