Lech kontra Jarosław. Billboardy z cytatami braci Kaczyńskich o KRS

Polska

Billboardy z cytatami z wypowiedzi Lecha Kaczyńskiego i Jarosława Kaczyńskiego nt. Krajowej Rady Sądownictwa zawisły we wtorek w Warszawie z inicjatywy Fundacji Akcja Demokracja. To element protestu przeciw "próbom przejęcia kontroli nad sądami przez polityków".

Pierwszy, wyżej zawieszony plakat, przywołuje słowa byłego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego: "Popierany przeze mnie postulat utworzenia Krajowej Rady Sądownictwa stanowił ważny krok na drodze do uczynienia z Polski demokratycznego państwa prawa".

 

Drugi, wiszący nieco niżej, zawiera z kolei cytat z Jarosława Kaczyńskiego. "Krajowa Rada Sądownictwa to instytucja postkomunistyczna" - powiedział prezes PiS w wywiadzie dla tygodnika "Gazeta Polska".

 

Billboardy umieszczono w okolicach Placu Na Rozdrożu, nieopodal budynków rządowych, m.in. siedziby Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

"Pierwszy bezpiecznik sądów przed wpływami polityków"

 

Wywieszenie billboardów jest odpowiedzią na przyjęcie przez rząd projektu nowelizacji przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa. Przewiduje on m.in. powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie, po 30 dniach od wejścia noweli w życie, kadencji jej 15 członków-sędziów; ich następców wybrałby Sejm. Wygaszona miałaby zostać także kadencja rzecznika dyscyplinarnego sądów.

 

- Inicjatywa dotyczy obrony niezależności sądów, aby to nie politycy wymierzali sprawiedliwość - powiedział Piotr Cykowski z Akcja Demokracja.

 

Według niego, ustawa jest niekonstytucyjna oraz "zmienia ustrój państwa". KRS nazywa zaś "pierwszym bezpiecznikiem sądów przed wpływami polityków".

 

Billboardy zawisły dzięki wpłatom indywidualnym osób prywatnych zaangażowanych w akcję. Akcja Demokracja rozważa w najbliższej przyszłości przeprowadzenie kolejnych takich inicjatyw.

 

Plakaty z cytatami braci Kaczyńskich mają wisieć niemal dwa tygodnie.

 

Utworzony w wyniku porozumień "okrągłego stołu"

 

KRS to konstytucyjny organ kolegialny utworzony w wyniku porozumień "okrągłego stołu" 8 kwietnia 1989 r. Ustawa o KRS została uchwalona w dniu 20 grudnia 1989 r., natomiast pierwszy, historyczny skład Krajowej Rady Sądownictwa ukonstytuował się na pierwszym posiedzeniu, które odbyło się w dniu 23 lutego 1990 r. Obecnie liczy 25 członków.

 

Sędziów do Rady wybierają zgromadzenia sędziowskie z apelacji; z urzędu należą do niej I prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, minister sprawiedliwości, a także posłowie i senatorowie oraz przedstawiciel prezydenta. Rada opiniuje kandydatów na sędziów (oraz do awansu do sądu wyższego szczebla) i przedstawia ich do powołania prezydentowi.

 

polsatnews.pl

zdr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie