Fidesz o atakach na Węgry ze strony "fundamentalizmu praw człowieka"

Świat
Fidesz o atakach na Węgry ze strony "fundamentalizmu praw człowieka"
pixabay.com/public domain

Według rządzącej na Węgrzech partii Fidesz w ostatnich dniach Węgry stały się celem przypuszczonego z wielu stron ataku, którego "wspólnym mianownikiem jest ekstremistyczny fundamentalizm praw człowieka" - mówił w środę rzecznik partii Balazs Hidveghi na konferencji prasowej w Budapeszcie

Hidveghi powiedział, że atak dotyczy m.in. nowych przepisów dotyczących ochrony granic, w której to sferze „organizacje (George’a) Sorosa", urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera pochodzenia żydowskiego, oczekują od Brukseli ukarania Węgier.

 

Przypomniał, że organizacja praw człowieka Amnesty International zaapelowała do ONZ i Komisji Europejskiej o interwencję na rzecz skorygowania przyjętej przez Węgry ustawy przewidującej przetrzymywanie osób ubiegających się o azyl w strefach tranzytowych na granicy. - Organizacje Sorosa chwytają się wszystkiego, by oskarżyć Węgry - powiedział.

 

Według niego "proimigracyjne organizacje" stymulują w ten sposób nielegalną imigrację i zachęcają nielegalnych imigrantów do łamania obowiązujących przepisów.

 

"Wypaczony sposób myślenia"

 

Rzecznik Fideszu potępił też ubiegłotygodniowe orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Trybunał nakazał Węgrom zapłacenie po 10 tys. euro odszkodowania dwóm obywatelom Bangladeszu ubiegającym się o azyl, których Węgry w 2015 r., po 23 dniach przetrzymywania w strefie tranzytowej na granicy, wydaliły do Serbii jako kraju bezpiecznego. Trybunał uznał, że było to "pozbawienie wolności" bez braku możliwości odwołania, i wyraził zaniepokojenie uznaniem wówczas Serbii za bezpieczne państwo.

 

Hidveghi ocenił, że wyrok ten jest absurdalny i stanowi oburzające odzwierciedlenie tego, w jak skrajnym i wypaczonym kierunku zmieniło się orzecznictwo i myślenie o prawach człowieka w Europie. - To orzeczenie jest niczym innym, jak najnowszym przejawem ekstremistycznego fundamentalizmu praw człowieka - oznajmił. Dodał, że ten "wypaczony sposób myślenia" osłabia UE i przyczynił się do tego, że Wielka Brytania podjęła decyzję o wystąpieniu z Unii Europejskiej.

 

Fidesz wezwał rząd, by odwołał się od wyroku Trybunału, nie ustępował w kwestii węgierskiej polityki imigracyjnej i oparł się wszelkim próbom wpływu z zagranicy.

 

Zapytany, czy Węgry planują ewentualnie wypowiedzenie Europejskiej konwencji praw człowieka, odparł, że za wcześnie, by o tym mówić, i należy raczej stawić czoło wypaczonej interpretacji praw człowieka.

 

PAP

 

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie