Uchodził za mózg IRA, później wspierał proces pokojowy. Nie żyje Martin McGuinness

Świat
Uchodził za mózg IRA, później wspierał proces pokojowy. Nie żyje Martin McGuinness
PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

W wieku 66 lat zmarł były zastępca pierwszego ministra Irlandii Północnej oraz były dowódca terrorystycznej organizacji IRA Martin McGuinness - podała agencja Reutera, powołując się na telewizję Sky News. Według portalu BBC News polityk cierpiał na rzadką chorobę serca. McGuinness uchodził za jedną z najważniejszych osób w IRA. Obecnie kojarzony jest z procesem pokojowym w Irlandii Płn.

McGuinness był jednym z liderów współrządzącej w Irlandii Północnej partii Sinn Fein. W przeszłości ugrupowanie uchodziło za polityczne skrzydło IRA, prowadzącej przez blisko 30 lat zbrojną walkę w prowincji z brytyjskimi siłami bezpieczeństwa.

 

McGuinness mocno wspierał proces pokojowy w Irlandii Płn., zapoczątkowany ogłoszeniem rozejmu przez IRA i porozumieniami międzypartyjnymi okrągłego stołu pod patronatem rządów w Londynie i Dublinie z 10 kwietnia 1998 r. Efektem procesu jest odzyskanie przez prowincję szerokiej autonomii.

 

Przed laty uznawano go za bezwzględnego terrorystę

 

Przed ponad 40 laty McGuinness był bojówkarzem IRA, faktycznie kontrolującym dzielnicę Bogside w Derry. Brytyjskie władze bezpieczeństwa, przed którymi ukrywał się m.in. na terenie Republiki Irlandii w hrabstwie Donegal, uznawały go za bezwzględnego terrorystę tkwiącego w centrum działań tej organizacji.

 

Uważa się go za szefa sztabu IRA z czasów, gdy organizacja ta była nielegalna zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Republice Irlandii. On sam przyznał, że był drugim rangą dowódcą w czasie tzw. krwawej niedzieli w Derry w 1972 roku, gdy od kul żołnierzy brytyjskich zginęło 13 osób.

 

Wiceminister

 

Po 1994 roku, gdy IRA ogłosiła rozejm, McGuinness był jednym z głównych negocjatorów w rozmowach z Brytyjczykami.

 

Do rządu Irlandii Północnej wszedł w 2007 roku jako minister oświaty. Ze stanowiska wicepremiera północnoirlandzkiego rządu, które piastował również od 2007 roku, McGuinness zrezygnował w styczniu na skutek konfliktu z byłą pierwszą minister Arlene Foster, dotyczącego domniemanych malwersacji wokół dofinansowania energii ze źródeł odnawialnych.

 

PAP

 

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie