Szef MSZ kontynuuje kampanię na rzecz niestałego członkostwa Polski w RB ONZ

Świat
Szef MSZ kontynuuje kampanię na rzecz niestałego członkostwa Polski w RB ONZ
Polsat News

Tłumaczymy, że jesteśmy państwem, które od lat przyczynia się do stabilności międzynarodowej; jesteśmy dostarczycielem bezpieczeństwa, a nie konsumentem - mówił w Nowym Jorku szef MSZ Witold Waszczykowski przedstawiając argumenty w kampanii promocji Polski na niestałego członka RB ONZ.

W programie nowojorskiej wizyty ministra znalazły się spotkania ze stałymi przedstawicielami przy ONZ różnych państw, przede wszystkim Azji Południowo-Wschodniej, przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ Peterem Thompsonem oraz zastępcą sekretarza generalnego ONZ ds. politycznych Jeffreyem Feltmanem.

 

Pytany o największe na obecnym etapie wyzwanie w wysiłkach o członkostwo w RB ONZ szef polskiej dyplomacji wskazywał na dotarcie do państw odległych. Często się im bowiem wydaje - zaznaczył - że nie ma znaczenia, który kraj europejski zostanie wybrany.

 

"Nie jesteśmy konsumentem, ale dostarczycielem bezpieczeństwa"

 

- Tłumaczymy, że jesteśmy państwem, które od lat przyczynia się do stabilności międzynarodowej. Nie jesteśmy konsumentem, ale dostarczycielem bezpieczeństwa. Informujemy o naszej 20-letniej transformacji, która odbyła się z sukcesem, o naszym wkładzie w budowę prawa międzynarodowego, o skromnej co prawda, ale liczącej się pomocy humanitarnej - mówił Waszczykowski.

 

Podkreślił, że przypomina też o wkładzie Polski w operacje pokojowe; przez kilkadziesiąt lat tysiące żołnierzy broniło różnych obszarów objętych konfliktami wojennymi.

 

Minister zapewniał, że przed zaplanowanym na czerwiec tajnym głosowaniem nad przyjęciem niestałych członków RB przyjedzie do USA. Będzie kontynuował spotkania z przedstawicielami różnych państw, w tym z ambasadorami, którzy głosując, mają czasem swobodę podejmowania decyzji bez oglądania się na instrukcje swych krajów.

 

Podczas briefingu z dziennikarzami szef dyplomacji Polski akcentował, że mimo wycofania się Bułgarii z rozgrywki o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa w ONZ Polska nie spoczęła na laurach. Jak dodał, aby osiągnąć cel, musi zapewnić sobie poparcie ok. 130 krajów.

 

- Służą temu spotkania z przedstawicielami różnych państw, ponieważ wtedy poznajemy optykę tych państw. Poznajemy problematykę czasem bardzo odległą, egzotyczną, która musi być reprezentowana przez 15 państw w Radzie Bezpieczeństwa. Poza tym te kraje chcą uzyskać od nas jakby potwierdzenie, że wchodząc do Rady Bezpieczeństwa z ich głosem, nie zajmiemy się tylko naszym najbliższym otoczeniem, koszulą bliską ciału, ale również będziemy postrzegali odległe problemy całego świata - wyjaśniał Waszczykowski.

 

Walka z Państwem Islamskim

 

Program wizyty ministra w USA obejmuje także waszyngtońską konferencję szefów MSZ krajów Globalnej Koalicji do Walki z Daesz (Państwem Islamskim) w Departamencie Stanu.

 

Waszczykowski wyraził nadzieję, że w środowej debacie poświęconej walce z terroryzmem koalicja zdoła przekonać Amerykanów do większej aktywności. Jak przypomniał, Polska już uczestniczy w tej batalii, wciąż szkoli irackie wojska. Lotnicy patrolują część przestrzeni powietrznej m.in. Kuwejtu i Iraku, a marynarze wody Morza Egejskiego. Jest to, jak mówił, element chronienia Europy przed niekontrolowaną falą imigracji, jak i gromadzenia informacji o sytuacji w zapalnym regionie.

 

Władze w Warszawie zamierzają rozszerzyć tę misję, zarówno ilościowo, jak i jakościowo. - Jesteśmy otwarci. Jeśli na tej lub następnych konferencjach zostaną podjęte decyzje o rozbudowie wojny z państwem Daesz, Polska jest gotowa rozważyć takie propozycje w zależności od naszych możliwości - wskazał.

 

Szef MSZ przyznał, że różnice występujące w polityce imigracyjnej różnych państw, w tym dotyczącej uchodźców, mogą być problemem w prowadzeniu skutecznej walki z Państwem Islamskim. Jego zdaniem w 2015 roku, kiedy świat zderzył się z tym wielkim problemem, pomylono uchodźców z imigrantami.

 

"Polska jest krajem otwartym"

 

- Po pierwsze popełniono szereg błędów w przyjmowaniu ich w Europie. Pogwałcono prawo międzynarodowe, prawa poszczególnych państw europejskich, otwierając szlak bałkański aż po Niemcy. Dzisiaj wiele państw wycofuje się z tej niefortunnej polityki, działań, decyzji. Wiem, że przygotowywana jest deklaracja na szczyt rzymski, w której Unia Europejska odniesie się do polityki migracyjnej, uchodźczej. Ja natomiast przypominam wszędzie swoim partnerom, również tutaj dzisiaj, że Polska jest krajem otwartym - zapewniał minister.

 

Jak wyliczył, Warszawa wydała w ubiegłym roku 1 mln 627 tys. wiz dla Ukraińców. W jego przekonaniu robi to piorunujące wrażenie, ponieważ ciągle padają zarzuty, że Polska nie przyjęła kilku tysięcy uchodźców czy imigrantów z obozów greckich.

 

- Jeśli mówimy o tym, że w ubiegłym roku przybyło ponad milion Ukraińców i pół miliona Białorusinów, to jest to połowa z wszystkich wiz, które wydała cała Europa - argumentował.

 

Wystawa poświęcona rewitalizacji Łodzi

 

W poniedziałek wieczorem Waszczykowski otworzył w siedzibie ONZ wystawę poświęconą rewitalizacji Łodzi. Wzięła w niej udział zastępczyni sekretarza generalnego ONZ Amina Mohammed, a także ambasadorzy wielu krajów przy ONZ, w tym Polski (pełniący honory gospodarza Bogusław Winid) oraz Białorusi, Finlandii, Iraku, Kanady i Ukrainy.

 

Ekspozycja pod nazwą "Łódź. Revitalization. Poland. New Public Life" to ok. 10 plansz obrazujących transformację miasta. Pokazuje jego słynne obiekty, np. Muzeum Sztuki, Księży Młyn, a także fragmenty ulicy Piotrkowskiej.

 

Minister wykorzystał ekspozycję do promocji Łodzi, która ubiega się o zorganizowanie wystawy International EXPO 2022, poświęconej tematyce rewitalizacji obszarów urbanistycznych. W nawiązaniu do historii i tradycji miasta mówił o jego tolerancji i czterech kulturach: polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Wskazywał także na obecne ambicje i współczesne dokonania Łodzi.

 

Na otwarciu wystawy w ONZ nie było przedstawicieli miasta. Przybył natomiast m.in łodzianin, konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Gołubiewski.

 

- Ekspozycja pokazuje najważniejsze elementy, które pamiętam z dzieciństwa. Część z nich jest historyczna. Jest jednak też parę ilustrujących rewitalizację. Stare fabryki zamienione na miejsca, w których artyści organizują wystawy i angażują się w różną działalność. Mam nadzieję, że Łódź wciąż przechodzić będzie transformację i pozostanie miastem nowoczesnym i ciekawym - mówił konsul.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie