Sąd odwołał warunkowe zwolnienie Ryszarda D., który uprowadził 12-latkę

Polska
Sąd odwołał warunkowe zwolnienie Ryszarda D., który uprowadził 12-latkę
Polsat News
Aresztowanie Ryszarda D.

Szczeciński sąd okręgowy odwołał warunkowe przedterminowe zwolnienie Ryszarda D., który niedługo po tym, jak został zwolniony z więzienia, uprowadził 12-latkę z Golczewa (Zachodniopomorskie). Ryszard D. będzie musiał odbyć karę dwóch lat i sześciu miesięcy więzienia, bo o tyle wcześniej wyszedł z niego na warunkowe zwolnienie.

- Sąd okręgowy odwołał warunkowe przedterminowe zwolnienie, które było udzielone Ryszardowi D. przez sąd apelacyjny - powiedział we wtorek rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Szczecinie Michał Tomala. Jak dodał, "Sąd wszczął takie postępowanie z urzędu, a ponadto otrzymał z prokuratury informacje o tym, że D. został zatrzymany i stoi pod zarzutem uprowadzenia dziecka".

 

- Nie czekając na prawomocne rozstrzygnięcie w tamtej sprawie (porwania dziewczynki z Golczewa - red.) sąd okręgowy uznał, że oskarżony swoim zachowaniem naruszył normy społeczne i zasady porządku prawnego, dlatego odwołał to dobrodziejstwo, którym jest warunkowe przedterminowe zwolnienie. Wobec skazanego będzie w całości wykonywana orzeczona we wcześniejszym procesie kara - kontynuował Tomala.

 

Postanowienie sądu okręgowego jest nieprawomocne; strony mogą wnieść do sądu apelacyjnego zażalenie.

 

Została wciągnięta do auta

 

Ryszarda D. i jego partnerka Elżbieta B. usłyszeli zarzut uprowadzenia i pozbawienia wolności 12-letniej dziewczynki z Golczewa. Niedawno została ona przesłuchana przez prokuraturę, ale śledczy nie ujawniają treści jej zeznań.

 

Dziewczynkę uprowadzono 3 marca br. wieczorem, niedaleko jej domu. Została wciągnięta do auta. Po kilku godzinach policja znalazła ją w samochodzie kilkanaście kilometrów dalej. Nad ranem policjanci zatrzymali osoby, które miały porwać dziewczynkę - w tym Ryszarda D. i jego partnerkę Elżbietę B.

 

Ryszard D. niedawno został przedterminowo zwolniony z więzienia. Odsiadywał karę 9 lat więzienia za brutalne pobicie innej, 10-letniej dziewczynki. Przed upływem 7 lat odbywania kary złożył wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Choć najpierw sąd okręgowy nie uwzględnił wniosku, Sąd Apelacyjny w Szczecinie udzielił mu takiego zwolnienia. SA tłumaczył swą decyzję tym, że zachowanie skazanego wciąż się poprawiało; "był kilkadziesiąt razy nagradzany, ani razu nie był ukarany dyscyplinarnie, a jego aktywność w systemie resocjalizacji oceniana była w opiniach bardzo dobrze".

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie