Polak skazany za próbę przemytu nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii

Świat
Polak skazany za próbę przemytu nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii
Flickr/Blogtrepreneur/CC BY-SA 2.0

33-letni Polak Marek N. został skazany na pięć lat więzienia za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, próbującej przerzucić na teren Wielkiej Brytanii 20 nielegalnych imigrantów - poinformowało we wtorek brytyjskie MSW.

Mężczyzna prowadził jadącą z Holandii ciężarówkę, która we wrześniu 2015 roku została zatrzymana do kontroli w terminalu promowym Port of Tyne na północnym wschodzie Anglii. W ciężarówce wiozącej maszyny przemysłowe znaleziono 20 nielegalnych imigrantów - 19 z Albanii i jednego z Syrii.

 

W toku śledztwa brytyjskie służby udowodniły Polakowi współpracę z dwoma Albańczykami mieszkającymi w Wielkiej Brytanii - 41-letnim Ferdinandem G. i 30-letnim Armando M. - w celu nielegalnego wwiezienia imigrantów.

 

Po trzynastodniowym procesie przed sądem w Newcastle wszyscy trzej mężczyźni zostali skazani na kary pozbawienia wolności - G. na osiem lat, N. na pięć lat, a M. na trzy lata.

 

"Złapiemy was i postawimy przed sądem"

 

- To była dobrze zorganizowana grupa przestępcza motywowana chęcią zysku. Ich jedynym celem było złamanie przepisów kontrolujących imigrację do Wielkiej Brytanii i nielegalny przemyt osób do Wielkiej Brytanii - podkreśliła w przesłanym oświadczeniu Rachael Luther z zespołu śledczego ds. przestępstw imigracyjnych.

 

- Ich wyroki powinny służyć jako ostrzeżenie dla każdego, kogo może kusić haniebny przemyt ludzi: złapiemy was i postawimy przed sądem - ostrzegła.

 

Za każdego imigranta kara finansowa do 2 tys. funtów

 

Z 20 osób znalezionych w ciężarówce 16 zostało odesłanych do Albanii, a sprawy pozostałych czterech są wciąż rozpatrywane zgodnie z przepisami imigracyjnymi.

 

W ubiegłym roku brytyjskie służby graniczne przygotowały szereg wytycznych, które muszą być spełnione przez przewoźników korzystających zarówno z przepraw z europejskich portów morskich, jak i tunelu pod kanałem La Manche. Za każdego nielegalnego imigranta znalezionego w pojazdach wjeżdżających do Wielkiej Brytanii grozi także kara finansowa do 2 tys. funtów.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie