Podejrzany o wielomilionowe oszustwa zatrzymany w Danii

Świat
Podejrzany o wielomilionowe oszustwa zatrzymany w Danii
Flickr/Keith Allison/CC BY-SA 2.0

Duńska policja przy współpracy ABW zatrzymała w Danii obywatela tego kraju na co dzień mieszkającego w Dubaju. Był on ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania w związku z wielomilionowymi oszustwami podatkowymi; straty Skarbu Państwa szacuje się na ponad 90 mln zł.

Informację o zatrzymaniu poszukiwanego przekazał we wtorek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Mężczyznę ujęto w ostatnią niedzielę. Nie wiadomo jeszcze kiedy zostanie przewieziony do Polski.

 

Jak podał Żaryn, śledztwo w tej sprawie prowadzi katowicka delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. - Poszukiwanie mężczyzny zarządzono w związku z ustaleniami śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Śledztwo dotyczy oszustw podatkowych w związku z fikcyjnym obrotem wewnątrzwspólnotowym. Proceder trwał od czerwca 2013 roku do kwietnia 2014 roku - poinformował rzecznik.

 

Oszustwa podatkowe, pranie brudnych pieniędzy

 

Na podstawie zgromadzonego przez ABW materiału dowodowego, zatrzymanemu zarzuca się m.in. dokonanie oszustw podatkowych popełnionych na szkodę Skarbu Państwa oraz tzw. pranie brudnych pieniędzy. Szacuje się, że straty Skarbu Państwa z tytułu wyłudzeń podatku wynoszą ponad 90 mln zł. Mężczyźnie zarzuca się również wypranie ponad 30 mln euro.

 

Śledztwo toczy się od kwietnia 2015 r. na podstawie zawiadomienia złożonego przez Urząd Kontroli Skarbowej w Warszawie. Śledczy zaznaczają, że sprawa jest rozwojowa.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie