Jest opinia po eksperymencie ws. wypadku posła Wójcikowskiego

Polska
Jest opinia po eksperymencie ws. wypadku posła Wójcikowskiego
Polsat News

Do łódzkiej prokuratury okręgowej trafiła ekspertyza opracowana po przeprowadzonym eksperymencie procesowym, który odbył się na drodze ekspresowej S8 w miejscu, gdzie w styczniu tego roku zginął poseł Rafał Wójcikowski (Kukiz'15) - poinformował jej rzecznik Krzysztof Kopania.

Eksperyment, który został przeprowadzony w drugiej połowie lutego, miał pomóc śledczym w wyjaśnieniu okoliczności śmierci parlamentarzysty. Według prokuratury może mieć on mieć istotne znaczenie z punktu widzenia odtworzenia przebiegu wypadku oraz weryfikacji jego okoliczności, a także ustalenia osoby odpowiedzialnej za jego spowodowanie.

 

Badają, czy kierowca transportera mógł uniknąć uderzenia

 

Śledczy chcieli zbadać z jakiej odległości kierowca transportera, który uderzył w samochód posła, mógł go zauważyć, a także, czy mógł zachować się inaczej i uniknąć uderzenia. Chcieli sprawdzić też, czy pierwszy samochód, który minął auto posła i zatrzymał się w pobliżu, mógł w jakimś stopniu rozproszyć uwagę kierowcy nadjeżdżającego transportera.

 

Jak powiedział Kopania, po przeprowadzonym eksperymencie została sporządzona odpowiednia dokumentacja, także fotograficzna, powstał też materiał filmowy.

 

- Biegły przekazał już nam swoją opinię. Ta opinia to szereg specjalistycznych wyliczeń, które będą stanowić bazę do pracy dla biegłych z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, do których zwrócimy się o dokonanie rekonstrukcji zdarzenia - powiedział rzecznik.

 

Zwrócił uwagę, że jedno z pytań, które prokuratura zada krakowskim biegłym, brzmi: czy kierowca forda transita, który uderzył w samochód posła, mógł uniknąć zderzenia?

 

Prokuratura poszukuje kierowcy białego TIRa

 

Według dotychczasowych ustaleń, kierowane przez Wójcikowskiego auto uderzyło w barierę energochłonną z lewej strony i obróciło się ok. 90 stopni w prawo, ustawiając się na prawym pasie prostopadle do innych użytkowników, jadących w tym samym kierunku. Nadjeżdżający van - volkswagen caddy - zdołał ominąć lewym pasem samochód posła, zatrzymując się w niedużej odległości. Następnie w auto posła uderzył inny van - ford transit. Parlamentarzysta zmarł mimo reanimacji. Cztery inne osoby zostały ranne.

 

Jak powiedział Kopania, w związku z wypadkiem prokuratura poszukuje tira, który według jednego ze świadków, minął samochód posła zaraz po tym, jak jego auto uderzyło w barierki i odbiło się od nich.

 

- Z relacji świadka wynika, ze był to biały tir, który ominął auto posła z prawej strony i nie zatrzymał się. Kolejny samochód, który się pojawił, to ford transit, który uderzył na stojący na drodze samochód parlamentarzysty - mówił Kopania.

 

Przyznał, że śledczym nie udało się dotychczas ustalić numerów rejestracyjnych tego tira, ja również tożsamości kierowcy, którego prokurator chce przesłuchać. Jak mówił rzecznik, trwają analizy danych z punktów poboru opłat, a także analizowany jest zapis monitoringu.

 

Przyczyną śmierci obrażenia wewnętrzne

 

Według Kopani, w śledztwie trwa ocena stanu technicznego samochodów biorących udział w zdarzeniu. Przesłuchano liczną grupę świadków.

 

Według biegłych, poseł zmarł w wyniku wielonarządowych obrażeń wewnętrznych. Były one rozległe i między ich powstaniem a śmiercią minął bardzo krótki czas. Biegli uznali, że są to obrażenia charakterystyczne dla wypadków, w których osoba podczas zderzenia znajduje się wewnątrz samochodu.

 

Jak zaznaczył rzecznik, do tej pory nikt w tej sprawie nie usłyszał zarzutów.

 

Prowadzone przez łódzką prokuraturę śledztwo dotyczy wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym i ma wyodrębniony drugi wątek związany z organizacją i przebiegiem akcji ratunkowej.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie