Jakubiak: działania ministra obrony narodowej mogą zagrażać armii

Polska
Jakubiak: działania ministra obrony narodowej mogą zagrażać armii
Polsat News

Minister obrony narodowej zaczyna działać na własną rękę i wg własnych teorii, co może zagrażać bezpieczeństwu armii - ocenił we wtorek w RMF FM wiceszef Kukiz'15 Marek Jakubiak. Dodał, że prezydent powinien szybko reagować gdy widzi, że w armii dzieje się coś złego.

- Wydaje mi się, że z panem Antonim Macierewiczem, ministrem obrony narodowej, konflikt coraz bardziej się rozszerza i to w gronie Prawa i Sprawiedliwości. Wydaje mi się, że pan minister zaczyna działać na własną rękę i według własnych teorii, co może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa armii - nie nas, obywateli - powiedział Jakubiak.

 

Poseł krytykował brak obsady ataszatów wojskowych m.in. w Waszyngtonie i Londynie. Komentując listy, jakie - m.in. w sprawie obsady stanowisk attaché obrony - do szefa MON napisał prezydent Andrzej Duda, Jakubiak ocenił, że prezydent "reaguje za wolno trochę". - Prezydent (...) ma obowiązek sprawować nad nią (armią) nadzór; jeżeli widzi, że coś się źle dzieje, powinien szybko reagować - powiedział.

 

"Minister ma chronić armię przed polityką"

 

- Pomiędzy prezydentem a ministrem obrony narodowej powinna być stała nić współpracy - podkreślił.

 

Jakubiak ocenił, że po przejęciu przez Macierewicza kierownictwa MON "wszystko wskazywało na to, że armia idzie w dobrym kierunku", zwracano np. uwagę na potrzebę jej modernizacji. Obecnie, zdaniem Jakubiaka, minister Macierewicz "stał się generałem, głównodowodzącym, który zarządza od szczebla batalionu do szczebla dywizji wszystkim i wszystkimi".

 

- Minister (...) ma chronić armię przed polityką, on ma przyjmować uderzenia polityczne, tymczasem on sam atakuje armię - powiedział poseł.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie