Dymisja mazowieckiej konserwator zabytków. Krytykowała wstrzymanie rozbiórki Rotundy

Polska
Dymisja mazowieckiej konserwator zabytków. Krytykowała wstrzymanie rozbiórki Rotundy
Polsat News

Barbara Jezierska podała się do dymisji, a wojewoda przyjął jej rezygnację - poinformowała rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz. Nie komentowała powodów dymisji Jezierskiej, zapowiedziała, że zostanie wydany komunikat w tej sprawie. W piątek Jezierska podważyła decyzję stołecznego konserwatora, który zatrzymał rozbiórkę Rotundy PKO, jednego z symboli polskiego modernizmu.

Jak dodała Filipowicz, Jezierska złożyła rezygnację w piątek, a wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera przyjął ją we wtorek.

 

Filipowicz poinformowała, że następca zostanie wyłoniony "jak najszybciej".

 

Jezierska została wojewódzkim konserwatorem zabytków w lutym 2016 r. Sprawowała tę funkcje już wcześniej w latach 2007-2011. Z wykształcenia jest architektem.

 

Oświadczenie ws. Rotundy

W ubiegłym tygodniu stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki zablokował demontaż Rotundy w centrum Warszawy. Domagał się też wpisania konstrukcji do rejestru zabytków.

 

17 marca na stronie internetowej mazowieckiego konserwatora zabytków Barbara Jezierska opublikowała oświadczenie, w którym przypomniała, że "realizacja projektu architektów Bartłomieja Gowina i Krzysztofa Siuty - wyłonionego w międzynarodowym konkursie, zakładającego odtworzenie pierwotnej formy zdegradowanego technicznie obiektu - jest w pełni racjonalnym i odpowiedzialnym rozwiązaniem, respektującym powszechną opinię o konieczności zachowania Rotundy jako istotnego elementu Ściany Wschodniej".

 

"Medialny" konflikt konserwatorów

 

"Stołeczny Konserwator Zabytków uzgadniając rozbiórkę Rotundy słusznie skupił się na stanie faktycznym, zaznaczając iż »konstrukcja budynku nie jest oryginalna i powstała w wyniku odbudowy obiektu po zniszczeniu, jakiemu uległ on w 1979 roku, po wybuchu gazu« (postanowienie z 20 stycznia 2015 roku). Skalę zniszczeń obrazują zdjęcia, ogólnodostępne w Internecie. Podważają one opinię p.o. Stołecznego Konserwatora Zabytków - Michała Krasuckiego o wysokim stopniu zachowania oryginalnej substancji budowlanej obiektu." - czytamy w oświadczeniu.

 

"Uwidoczniona rozbieżność stanowisk MWKZ (Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - red.) oraz p.o. Stołecznego Konserwatora Zabytków jest wyłącznie elementem gry medialnej, zmierzającej do wykreowania »konfliktowej« postawy wojewódzkiego konserwatora zabytków" - napisała Jezierska.

 

polsatnews.pl, PAP

luq/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie