Chcieli kupić broń w Gdyni. Kary więzienia dla dwóch cudzoziemców

Polska
Chcieli kupić broń w Gdyni. Kary więzienia dla dwóch cudzoziemców
Pixabay/janmarcust

Sąd Okręgowy w Gdańsku utrzymał we wtorek wyrok sądu I instancji roku więzienia dla dwóch obywateli Holandii oskarżonych o to, że w marcu ubiegłego roku w jednym z gdyńskich sklepów usiłowali nielegalnie kupić broń. Wyrok jest prawomocny.

Od wyroku Sądu Rejonowego w Gdyni z września 2016 r. odwołali się zarówno obrońca, jak i prokurator. Prokuratura wniosła o skazanie oskarżonych na karę 2 lat więzienia. Ich obrońca domagał się natomiast uchylenia wyroku i uniewinnienia bądź umorzenia sprawy.

 

Sąd Okręgowy uznał, że obie apelacje - obrońcy i prokuratury - nie były zasadne. Wyrok został utrzymany w mocy.

 

Temat zakupu broni "miał charakter żartu"

 

Według prokuratury, 27-letni Murat O. i o trzy lata starszy Ozgun A. (pochodzenia marokańskiego i tureckiego - red.) 14 marca 2016 r. próbowali kupić broń w jednym ze sklepów w Gdyni. O próbie nielegalnego kupna broni powiadomił Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policję właściciel sklepu. Obcokrajowcy zostali zatrzymani po kilku godzinach w jednym z centrów handlowych w Gdyni.

 

Podczas procesu przed gdyńskim sądem oskarżeni nie przyznali się do winy. Z odczytanych przez sąd wyjaśnień ze śledztwa wynikało, że przyjechali do Polski na jeden dzień, aby kupić urządzenie do dorabiania kluczy do samochodu. Planowali też zwiedzać Trójmiasto. Tłumaczyli, że do gdyńskiego sklepu z militariami weszli tyko po to, aby nabyć gaz pieprzowy do obrony. Wyjaśniali też śledczym, że wprawdzie podczas wizyty w sklepie został wywołany temat zakupu broni, ale - jak twierdzili oskarżeni - miało to charakter żartu.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie