We wtorek stanowisko rządu ws. Brexitu

Polska

- Rząd we wtorek podejmie stanowisko w związku z negocjacjami ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Rafał Bochenek. - To będzie polski wkład w stanowisko unijne na temat tego, jak cała procedura wyjścia i proces negocjacji powinien przebiegać - dodał.

- Będzie to ramowe stanowisko rządu w związku z negocjacjami wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. To stanowisko w najbliższych kilkudziesięciu minutach powinno pojawić się w porządku obrad. Takie stanowisko, jako polską propozycję do stanowiska Rady Europejskiej w toku negocjacji UE z Wielką Brytania, będziemy chcieli przedłożyć RE - powiedział Bochenek podczas poniedziałkowego briefingu. 

 

- Od samego początku, jeśli chodzi o kwestię Brexitu, mówimy, że prawa Polaków powinny być zagwarantowane i to jest również element stanowiska Polski - oświadczył rzecznik rządu.

 

- Uważamy - i to również wybrzmi w tym dokumencie - że UE powinna dookreślić zasady, według jakich będzie procedowane wyjść Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, tak, aby uwzględnić interesy wszystkich państw członkowskich UE - mówił Bochenek.

 

"Sytuacja Wielkiej Brytanii nie powinna być bardziej korzystna niż sytuacja państw członkowskich"

 

- Wielka Brytania powinna mieć możliwość ścisłej współpracy z UE i ta współpraca powinna się odbywać z poszanowaniem zasad, które dzisiaj funkcjonują w UE. Tutaj mamy na myśli cztery swobody: przepływu towarów, usług, osób i kapitału - poinformował. - Wielka Brytania powinna te podstawowe zasady rynku wewnętrznego UE szanować - zaznaczył.

 

- Uważamy, że na pewno sytuacja Wielkiej Brytanii nie powinna być bardziej korzystna po wyjściu jej z UE, niż sytuacja państw członkowskich, które do tej Unii będą należały - mówił rzecznik.

 

- Mamy nadzieję, że stanowisko (polskiego rządu) będzie elementem stanowiska całej RE na temat Brexitu - dodał.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie