UE nałożyła sankcje na czterech syryjskich dowódców wojskowych

Świat
UE nałożyła sankcje na czterech syryjskich dowódców wojskowych
Reuters
Walki w Syrii. Zdj. ilustracyjne.

Unia Europejska dodała czterech wysokich rangą syryjskich dowódców wojskowych do listy objętych sankcjami w związku z ich odpowiedzialnością za użycie broni chemicznej przeciw ludności cywilnej - poinformowała w poniedziałek Rada UE.

Po poniedziałkowej decyzji do 239 wzrosła liczba powiązanych z syryjskim reżimem osób, na które UE nałożyła sankcje w formie zakazu podróżowania do państw unijnych oraz zamrożenia aktywów.

 

Restrykcje dotyczą tych, którzy odpowiadają za represje, osiągają korzyści dzięki reżimowi syryjskiemu lub go wspierają go albo są z takimi osobami powiązani. UE zamroziła także aktywa 67 podmiotów związanych z reżimem syryjskim bądź go wspierających.

 

Embargo na handel ropą


Poza sankcjami wizowymi i finansowymi wobec reżimu syryjskiego i powiązanych z nim osób i podmiotów UE utrzymuje również embargo na handel ropą z Syrią.

 

Sankcje gospodarcze obejmują też ograniczenie niektórych inwestycji, zamrożenie aktywów syryjskiego banku centralnego w UE oraz zakaz eksportu z UE sprzętu i technologii mogących służyć do represji wobec ludności cywilnej, a także do monitorowania i przechwytywania łączności internetowej lub telefonicznej.

 

Restrykcje te, przedłużone 27 maja 2016 r., obowiązują do 1 czerwca 2017 roku.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie