"To woda na młyn partiokracji". Jakubiak o wniosku o wotum nieufności

Polska

- My z naszymi posłami mamy taki mini Sejm, my rozmawiamy i przekonujemy się nawzajem, tak Sejm powinien działać. Ja będę przekonywał, że jest to woda na młyn partiokracji. Będę przekonywał, żeby nie wziąć udziału w glosowaniu, czyli wstrzymać się od głosu - powiedział Marek Jakubiak, poseł Kukiz'15 pytany, czy posłowie jego partii poprą wniosek PO o wotum nieufności dla rządu.

Jakubiak był też pytany o zapowiadane przez PiS zmiany w ordynacji samorządowej. Jedną z nich, ma być ograniczenie wyborów tylko dla komitetów partyjnych. W wyborach powyżej powiatów nie będą mogły startować komitety obywatelskie. Według posła Kukiz'15 Marka Jakubiaka, Jarosław Kaczyński dąży do dwupartyjności w Polsce.

 

- Polaryzuje nam się scena polityczna. Widzę, że pan Kaczyński idzie w stronę bardzo niebezpiecznej drogi, to droga do utworzenia dwupartyjności w Polsce. Zapowiedzi 10 proc. progu, oraz zapis, że tylko partie mogą wystawiać swoich kandydatów do rad gmin i powiatów, to są zapowiedzi bardzo groźne dla nas. Dla nas obywateli. Nie dla partii. Wszystko jedno która partia rządzi druga jest w kontrze. I tak nas się wciąga, tłumacząc, że nic się nie zmienia, nam nic nie jest lepiej. To, że mamy autostrady to jest kwestia dofinansowana unijnego, które pewnie trzeba będzie zwrócić, to że mamy bilionowe zadłużenie, a deficyt rośnie w skali nieprawdopodobnej. Przecież to trzeba będzie oddać. A oni się bawią, stół zastawiony, hulaj dusza piekła nie ma - powiedział Jakubiak.

 

"To wszystko wciąga nas w polityczny wir"

 

Poseł pytany był również o wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu, który zaprezentowała w piątek Platforma Obywatelska, wskazując jako kandydata na premiera lidera partii Grzegorza Schetynę.

 

- Przed chwila mieliśmy szarżę PiS na Donalda Tuska. Idą, prą po to żeby potem mieć czym walczyć. Napompują tego Donald Tuska i będą mieli rywala. Z drugiej strony PO będzie odwoływało rząd wiedząc, że go nie odwoła. To wszystko wciąga nas w polityczny wir - uważa poseł.

 

Czy posłowie Kukiz'15 poprą zatem wniosek PO? - My z naszymi posłami mamy taki mini Sejm, my rozmawiamy i przekonujemy się nawzajem, tak Sejm powinien działać. Ja będę przekonywał, że jest to woda na młyn partiokracji. Ja będę przekonywał, żeby nie wziąć udziału w glosowaniu, czyli wstrzymać się od głosu - powiedział polityk.

 

"PiS ma pewną wadę"

 

- Nie myśli się tylko ten co nic nie robi. Jednak PiS ma pewną wadę, polega ona na tym, ze zamiast wziąć się za rządzenie, tworzą rewolucje - powiedział Jakubiak.

 

Według niego PiS musi zacząć działać "trochę wolniej, trochę mądrzej, słuchając opozycji".

 

- PiS często lekceważy nawet mądre ustawy. Oznacza to, że nie chodzi im o rządzenie krajem, a jedynie sprawowanie władzy – podsumował polityk.

 

Polsat News

dk/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie