Szef FBI: trwa śledztwo w sprawie mieszania się Rosji w wybory

Świat
Szef FBI: trwa śledztwo w sprawie mieszania się Rosji w wybory
PAP/EPA/Jim Lo Scalzo

FBI od lipca ub. roku prowadzi śledztwo w sprawie mieszania się Rosji w amerykańskie wybory - przyznał w poniedziałek dyrektor FBI James Comey. Dochodzenie - ujawnił - obejmuje także powiązania otoczenia prezydenta USA Donalda Trumpa z władzami Rosji.

Dyrektor FBI, który wystąpił przed komisją wywiadu Izby Reprezentantów razem z admirałem Michaelem Rogersem, dyrektorem specjalizującej się w wywiadzie satelitarnym Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), powiedział, że "nie ma żadnych informacji, które potwierdzałyby (zarzuty Trumpa - red.), że poprzednia administracja założyła podsłuch" w sztabie wyborczym Trumpa.

 

Zapewnił, że jest to informacja dokładnie sprawdzona w FBI, a także ministerstwie sprawiedliwości.

 

Trump podtrzymuje zarzuty

 

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele obu komisji wywiadu - Senatu i Izby Reprezentantów - z ramienia Demokratów i Republikanów stwierdzili, że nie ma żadnych dowodów na potwierdzenie zarzutów Trumpa.

 

Prezydent podczas wspólnej konferencji prasowej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w piątek podtrzymał swoje zarzuty, które już od dwóch tygodni są w Waszyngtonie tematem ostrych kontrowersji.

 

James Comey podczas pięciogodzinnego publicznego posiedzenia komisji wywiadu Izby Reprezentantów wyjaśnił, że FBI z reguły nie informuje o prowadzonym dochodzeniu. Dodał jednak, że został upoważniony do wystąpienia z powodu wagi, jaką Amerykanie przywiązują do tego zagadnienia.

 

Zakłócenie kampanii wyborczej

 

Dyrektor FBI i dyrektor NSA podkreślili, że Rosji udało się zakłócić kampanię wyborczą swoimi poczynaniami, tj. propagandą, cyberatakami, dezinformacją, przyczyniając się do "podkopania" amerykańskiej demokracji i procesu wyborczego.

 

Comey i Rogers podkreślili jednak, że poczynania Moskwy nie zmieniły samego wyniku głosowania.

 

Obaj wyrazili przekonanie, że Rosja ponowi takie poczynania w przyszłości w Stanach Zjednoczonych i w innych krajach.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie