Rosja i Japonia na drodze do traktatu formalnie kończącego II wojnę światową

Świat
Rosja i Japonia na drodze do traktatu formalnie kończącego II wojnę światową
PAP/EPA/ISSEI KATO / POOL

W Tokio rozpoczęły się w poniedziałek rozmowy ministrów spraw zagranicznych i obrony Rosji i Japonii poświęcone głównie bezpieczeństwu rejonu Dalekiego Wschodu i sporu wokół archipelagu wysp Kuryli Południowych, nazywanych w Japonii Terytoriami Północnymi.

W rozmowach, prowadzonych w formacie "dwa plus dwa", uczestniczą szefowie dyplomacji obu krajów Siergiej Ławrow i Fumio Kishida oraz ministrowie obrony Siergiej Szojgu i Tomomi Inada.

 

Są to pierwsze bezpośrednie rozmowy oficjalnych przedstawicieli obu krajów od czasu aneksji Krymu przez Rosję. Poprzednie rozmowy w tym formacie odbyły się w listopadzie 2013 r. Później zostały zawieszone ze względu na kryzys na Ukrainie i przyłączenie się Japonii do sankcji wobec Rosji.

 

Według komunikatu opublikowanego przez MSZ Rosji strona rosyjska zamierza przedstawić swoje stanowisko wobec planów rozmieszczenia przez Stany Zjednoczone nowoczesnego systemu antyrakietowego THAAD w Korei Południowej. System ten, mający stanowić odpowiedź na zbrojenia rakietowe i nuklearne Korei Południowej, wywołuje zaniepokojenie Chin i Rosji.

 

Będą rozmawiać o terroryzmie

 

Rozmowy mają też dotyczyć walki z terroryzmem i przemytem narkotyków oraz ewentualnych wspólnych projektów gospodarczych na spornych wyspach, m. in. w dziedzinie rybołówstwa. Ma być też omawiana możliwość odwiedzania Kuryli Południowych przez ich dawnych japońskich mieszkańców, lub ich potomków.

 

Otwierając obrady, Kishida zadeklarował gotowość Tokio do rozmów na temat takich projektów, które mogłyby stać się istotnym krokiem na drodze do zawarcia traktatu pokojowego między Rosją i Japonią formalnie kończącego II wojnę światową.

 

Spór wokół Kuryli Południowych, zajętych po zakończeniu wojny przez ówczesny ZSRR, a uważanych przez Japonię za jej terytorium, uniemożliwia już od ponad 70 lat zawarcie takiego traktatu.

 

Według strony japońskiej rozmowy mają też przygotować planowaną na ten rok wizytę w Moskwie premiera Japonii Shinzo Abe. Prezydent Rosji Władimir Putin przebywał z wizytą w Japonii w grudniu ub. r.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie