"Odmawiam przyjęcia odznaczenia od prezydenta, który zobowiązał się stać na straży konstytucji"

Polska
"Odmawiam przyjęcia odznaczenia od prezydenta, który zobowiązał się stać na straży konstytucji"
Facebook/Piotr Kuropatwiński

"Przyjęcie przyznanego mi odznaczenia byłoby przekreśleniem sensu moich wysiłków na rzecz tworzenia społeczeństwa obywatelskiego" - napisał w uzasadnieniu decyzji dr Piotr Kuropatwiński, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, który wyróżnienia nie zaakceptował. Wręczenie medali od prezydenta Andrzeja Dudy było jednym z punktów obchodów 47. rocznicy działalności UG.

Złote, srebrne i brązowe medale za długoletnią służbę wojewoda Dariusz Drelch wręczył podczas uroczystego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Gdańskiego z okazji rocznicy powołania uczelni.

 

"Odmawiam przyjęcia odznaczenia od prezydenta, który zobowiązał się stać na straży konstytucji"

 

Dr Piotr Kuropatwiński nie przyjął swojego medalu. Powody wyjaśnił na portalu społecznościowym (wpis nie jest dostępny publicznie).

 

"[...] decyduję się na odmowę przyjęcia tego odznaczenia w imię dążenia do zachowania spójności moich zachowań z moimi poglądami na temat istoty postawy obywatelskiej. Odmawiam przyjęcia odznaczenia od prezydenta, który zobowiązał się stać na straży konstytucji, ale zachowuje się jak przedstawiciel narzuconej z zewnątrz władzy - władzy, która »nie obala od razu praw i instytucji cywilnych, ale je powoli ukazami podkopuje i roztacza«. Przyjęcie przyznanego mi odznaczenia byłoby przekreśleniem sensu moich wysiłków na rzecz tworzenia społeczeństwa obywatelskiego - złożonego z osób odróżniających myślenie od racjonalizowania - pokrętnego uzasadniania decyzji podejmowanych przez ludzi cieszących się wyłącznie formalnym autorytetem [...]".

 

"Spotkałem się w większości z przyjaznymi gestami"

 

W rozmowie z trójmiejskim oddziałem "Gazety Wyborczej" dr Kuropatwiński powiedział: "mam pokaźny dorobek naukowy za sobą i towarzyszyło mi poczucie, że gdybym to odznaczenie przyjął, byłoby to w pewnej mierze niespójne z moją wiedzą dydaktyczną".

 

- Po tym geście spotkałem się w większości z przyjaznymi gestami i komentarzami kolegów i koleżanek z uczelni -  powiedział dr Kuropatwiński.

 

 

 

dziennikbaltycki.pl, wyborcza.pl 

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie