Ochotnicze Straże Pożarne dostaną w tym roku więcej pieniędzy

Polska
Ochotnicze Straże Pożarne dostaną w tym roku więcej pieniędzy
PAP/Leszek Szymański

W bieżącym roku MSWiA przeznaczy na Ochotnicze Straże Pożarne 124 mln zł - o 15 mln zł więcej niż w roku ubiegłym - poinformował w poniedziałek wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

"W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiały się wypowiedzi sugerujące, że MSWiA odbiera pieniądze OSP, nie kupuje nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych czy też odmawia strażakom ochotnikom prawa do noszenia munduru. Jako wiceminister spraw wewnętrznych i administracji nadzorujący Straż Pożarną mam obowiązek zareagować na tego typu insynuacje" - napisał Zieliński w oświadczeniu.

 

Zaznaczył, że w 2016 r. OSP otrzymały 109 mln zł, w bieżącym roku otrzymają 124 mln zł, a dotacje dla OSP były zwiększane w ubiegłym i w tym roku. W 2015 r. państwowa dotacja dla jednostek OSP wyniosła 32,5 mln zł, obecny rząd zwiększył ją do 36 mln, kwota dotacji przeznaczona na 2017 roku to 43 mln zł - poinformował wiceminister.
 
"Ponad 13-proc. wzrost tylko w ciągu jednego roku"


Dodatkowe środki otrzymały również te jednostki OSP, które są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 2015 roku i 2016 roku MSWiA przekazało im po 73 mln zł dotacji. W tym roku kwota wzrosła o ponad 8 mln zł do 81,1 mln zł.
 
Łącznie w 2016 r. Ochotnicze Straże Pożarne otrzymały - zwiększoną w stosunku do roku poprzedniego - kwotę 109 mln zł, w tym roku dotacja wzrosła o 15 mln zł - do ponad 124 mln zł. Można więc mówić - podkreślił Zieliński - "o ponad 13-procentowym wzroście dotacji tylko w ciągu jednego roku".

 

Wiceszef MSWiA zwrócił też uwagę na wprowadzone w ubiegłym roku nowe zasady przyznawania dotacji dla OSP stosownie do liczby jednostek w danym województwie. Zwrócił uwagę na ścisła współpracę między Państwową Strażą Pożarną a OSP przy zakupach sprzętu.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie