Obserwatorium: naloty na wschodni Damaszek po ataku rebeliantów

Świat
Obserwatorium: naloty na wschodni Damaszek po ataku rebeliantów
Reuters

Siły reżimu Baszara el-Asada przeprowadziły w poniedziałek rano intensywne naloty na pozycje rebeliantów na wschodzie Damaszku po odparciu dzień wcześniej ich ataku na kilka dzielnic stolicy Syrii - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

- Od świtu miały miejsce intensywne ataki z powietrza na pozycje rebeliantów w dzielnicy Dżobar, skąd został przypuszczony atak bojowników - powiedział szef mającego siedzibę w Londynie Obserwatorium, Rami Abdel Rahman. Na razie nie ma informacji o ewentualnych ofiarach. - Siły rządowe i ich sojusznicy wznowili kontrofensywę przeciwko rebeliantom, którzy przeprowadzili atak w niedzielę - sprecyzował Rahman.

 

Tymczasem ambasador Rosji w Syrii Aleksandr Kinszczak powiedział, że jeden z budynków rosyjskiej placówki dyplomatycznej w Damaszku został uszkodzony w wyniku starć między syryjskimi oddziałami rządowymi a siłami opozycji - poinformowała w poniedziałek rosyjska agencja prasowa RIA Nowosti. - Mamy budynek, którego czasowo nie używaliśmy, niedaleko miejsca, gdzie wczoraj doszło do starć. Powiedziano mi, że w wyniku fali uderzeniowej zostały wybite szyby w oknach - powiedział rosyjski dyplomata.

 

"Bardzo kruchy rozejm"

 

W niedzielę rebelianci dowodzeni przez dżihadystów z Dżabhat Fatah al-Szam, dawnego Frontu al-Nusra, czyli dawnej filii syryjskiej Al-Kaidy, przeprowadzili atak przeciwko proreżimowym siłom w dzielnicy Dżobar z miejsca położonego najbliżej centrum miasta - informuje Syryjskie Obserwatorium, cytowane przez AFP.

 

Ta dzielnica, gdzie starcia trwają od dwóch lat, podzielona jest na część opanowaną przez rebeliantów związanych z dżihadystami i część kontrolowaną przez siły proreżimowe.

 

Po raz pierwszy od dwóch lat rebelianci weszli w niedzielę do budynków na placu Abbasydów, skąd ostrzeliwali kilka dzielnic Damaszku, które są pod kontrolą sił reżimu Asada.

 

Bardzo kruchy rozejm między wspieranymi przez Rosję siłami prezydenta Asada a oddziałami zbrojnej opozycji, popieranej m.in. przez Turcję, utrzymuje się w Syrii od końca grudnia.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie