Kuźmiuk: dług publiczny rośnie, ale jest pod kontrolą

Biznes
Kuźmiuk: dług publiczny rośnie, ale jest pod kontrolą
PAP/EPA/THOMAS NIEDERMUELLER / POOL
Uczestnicy spotkania G20

Najważniejsze, że Polska była zaproszona na spotkanie największych gospodarek świata - tak europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk odniósł się do udziału wicepremiera Mateusza Morawieckiego w szczycie G20 w Baden-Baden.

- Powinniśmy się cieszyć z tego, że Polska została dostrzeżona, że to, co robimy w gospodarce, wzrost gospodarczy, który wyraźnie nas wyróżnia, to, co robimy także w sferze finansów publicznych, a więc uszczelnianie systemu podatkowego, to są rzeczy, którymi należy chwalić się nie tylko w Europie, ale i na świecie - podkreślił Kuźmiuk w poniedziałek w radiowej "Trójce".

 

"W dyscyplinie budżetowej"

 

- Jesteśmy doskonałym przykładem tego przejścia od gospodarki centralnie planowanej do gospodarki kapitalistycznej, mamy unikalne doświadczenia w tym zakresie. Myślę, że w tym środowisku, w tej grupie, tego rodzaju doświadczenia się przydają, bo na takie spotkania zapraszane są różne kraje z problemami i opracowywane są dla nich pewne ścieżki wyjścia z kłopotów - zaznaczył europoseł PiS.

 

Według niego, Polska jest dla Niemiec bardzo ciekawym krajem, który realizuje wielkie programy społeczne, "natomiast robi to w dyscyplinie budżetowej".

 

Kuźmiuk pytany o wzrost długu publicznego w Polsce zaznaczył, że "dług rośnie, ale dług jest pod kontrolą". - Chcę tylko przypomnieć, że polski dług publiczny w relacji do PKB nie przekracza 55 proc. Jesteśmy jednym z nielicznych krajów w Unii Europejskiej, który ma taki wskaźnik - podkreślił

 

"Jeśli chodzi o zadłużanie, to opozycja ma wielkie doświadczenie"

 

- Jeżeli chodzi o zadłużanie Polski to rzeczywiście opozycja w tym ma wielkie doświadczenie, zadłużyła Polskę o blisko 500 miliardów złotych i gdyby nie przejęcie z OFE 150 miliardów zł, to już wtedy kiedy opozycja rządziła dług by przekroczył bilion złotych - zaznaczył Kuźmiuk.

 

Wicepremier Mateusz Morawiecki wziął udział w spotkaniu ministrów finansów i szefów banków centralnych grupy G20, które odbyło się w piątek i sobotę w Baden-Baden w Niemczech

 

Morawiecki poinformował dziennikarzy, że G20 doszło do kompromisu w sprawie wolnego handlu, komunikat po posiedzeniu uwzględnia zarówno interesy krajów, które na nim zyskują, jak i tych, które mają deficyt handlowy.

 

PAP

 

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie