Kontrapunkt - w tym roku dla szerszej publiczności

Kultura
Kontrapunkt - w tym roku dla szerszej publiczności
facebook.com/FestiwalKontrapunkt/

Kilkadziesiąt spektakli, w tym osiem konkursowych będą mogli obejrzeć w dniach 21-28 kwietnia widzowie podczas 52. Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt w Szczecinie. W poniedziałek organizatorzy przedstawili szczegółowy program festiwalu.

Szczecińska publiczność oceni m.in. spektakl "Biała siła, czarna pamięć" Teatru Dramatycznego z Białegostoku i przedstawienie "Drugi spektakl" Teatru Polskiego z Poznania. O nagrodę ubiegać się też będą: lubelski Teatr Provisorium, który przywiezie do Szczecina sztukę "Punkt Zero: Łaskawe" i "Każdy dostanie to, w co wierzy" stołecznego Teatru Powszechnego.

 

Spektakle oceniać będzie także trzyosobowe jury w składzie: Anna Burzyńska - krytyk teatralny, Edwin Bendyk - publicysta tygodnika "Polityka" i dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk. Pula nagród wynosi 30 tys. zł.

 

Cisza na otwarcie festiwalu

 

Kontrapunkt otworzy 21 kwietnia widowisko plenerowe "Silence. Cisza w Troi" zrealizowane przez Teatr Biuro Podróży z Poznania.

 

Dwa przedstawienia widzowie będą mogli zobaczyć podczas podróży do Niemiec: w International Art Research Location w Schloss Brollinie zobaczą sztukę "Rewolucji 17, wspomnienia Aurelii" a w berlińskim Deutsches Theater spektakl "Uległość. Unterwerfung". W ramach Off Kontrapunktu publiczność obejrzy także kilka realizacji polskich teatrów niezależnych i alternatywnych.

 

Jak zapowiedział nowy dyrektor festiwalu Marek Sztark: "Kontrapunkt, który do tej pory był elitarnym wydarzeniem, został otwarty dla szerszego grona widzów. Chcemy zdemokratyzować festiwal" - podkreślił.

 

Pytanie o tożsamość

 

"Kto ty jesteś?" to hasło przewodnie tegorocznego Kontrapunktu, które nawiązuje do wiersza Władysława Bełzy pt. "Katechizm polskiego dziecka". "Rozszerzyliśmy to pytanie na trzy tropy: tożsamość, wspólnota oraz widz. W czasach zawirowań społecznych i politycznych takie proste pytanie jest być może najważniejsze, a teatr jest najwłaściwszym miejscem, w którym należy je zadać " - powiedział Maciej Litkowski, członek rady artystycznej festiwalu.

 

Kontrapunkt to nie tylko spektakle teatralne, ale także liczne imprezy towarzyszące: prezentacje filmów krótkometrażowych, wystawy oraz dyskusje.

 

Festiwalowi towarzyszyć będzie Mały Kontrapunkt - skierowany do dzieci i ich rodziców. Przez dwa dni 22 i 23 kwietnia mali widzowie będą mieli szansę zobaczyć m.in. spektakl "Tuwim Julek - para w buch frazy w ruch" Teatru Małe Mi oraz "Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana" Instytutu Teatralny im. Z. Raszewskiego. Zaplanowano także seminarium dla nauczycieli i pedagogów "Teatr jako narzędzie edukacji i wychowania".

 

Spektakl o Kuroniu

 

W finale festiwalu warszawski Teatr Powszechny pokaże przedstawienie "Kuroń. Pasja wg św. Jacka" w reżyserii Pawła Łysaka.

 

Kontrapunkt to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Eksponuje najnowsze nurty i poszukiwania, konfrontuje różnorodne stylistyki i języki teatralnej wypowiedzi, dokonania uznanych twórców z interesującymi eksperymentami początkujących artystów.

 

Po raz pierwszy festiwal odbył się w 1966 r. jako I Szczeciński Tydzień Teatralny. Przyjęta później nazwa Kontrapunkt oddaje charakter szczecińskich spotkań, zestawiających tradycyjne spektakle z przedstawieniami teatrów off-owych.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie