Jak rozpoznać "fake news". Zajęcia dla dzieci w szwedzkich szkołach

Świat
Jak rozpoznać "fake news". Zajęcia dla dzieci w szwedzkich szkołach
Zdjęcie ilustracyjne. Fot.: Pixabay/Klimkin

Na lekcjach uczniowie dowiedzą się, jak odróżnić informacje wiarygodne od nieprawdziwych. Dodatkowy przedmiot ma pojawić się programie nauczania od lipca 2018 roku, a zapowiedział go szwedzki minister edukacji Gustaw Fridolin. Dzieci nauczą się także podstaw programowania. Te praktyczne umiejętności rozwijane będą od pierwszej klasy szkoły podstawowej.

Szwecja, której branża technologiczna jest bardzo dobrze rozwinięta, nie spoczywa na laurach. Minister edukacji twierdzi, że wiedzę o technologii rozwijać należy od najmłodszych lat.

 

- Musimy być krajem, w którym każde dziecko przygotowywane jest w szkole do szybkiego wejścia na rynek pracy. Żeby to osiągnąć, zdobywanie wiedzy o programowaniu musi rozpocząć się jak najwcześniej - powiedział portalowi "The Local".

 

"Wiedza w zasięgu jednego kliknięcia"

 

Minister zapowiedział, że zmiany w programie nauczania przydadzą się nie tylko tym, którzy chcą w przyszłości pracować jako programiści. Zajęcia nauczą także, jak odróżnić nierzetelne źródła informacji od tych wiarygodnych.

 

- W społeczeństwie informacyjnym odnotowano pewną naiwność. To myśl, że cała wiedza jest w zasięgu jednego kliknięcia - argumentował Fridolin.

 

Jego zdaniem takie przekonanie sprawia, że potrzeba ciągłego zdobywania wiedzy odchodzi na drugi plan. - Jest przeciwnie. Potrzebujemy podstawowych umiejętności, takich jak czytanie ze zrozumieniem, pisanie i matematyka, żeby nie dało się nas łatwo oszukać. Dodatkowo musimy zwiększyć swój krytycyzm wobec źródeł - podsumował.

 

Businessinsider, The Local

mr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie