Okręty NATO pod polskim dowództwem wypłynęły z Odessy
Grupa okrętów NATO pod dowództwem polskiego ORP Kontradmirał Xawery Czernicki po czterech dniach pobytu w Odessie opuściła w poniedziałek Ukrainę i udała się w dalszą misję, którą pełni na wodach Morza Czarnego i Śródziemnego.
Przed wypłynięciem z wód terytorialnych Ukrainy zespół czterech okrętów NATO przeprowadził w pobliżu Odessy wspólne ćwiczenia z trałowcem Heniczesk - poinformowało dowództwo ukraińskiej marynarki wojennej, w której skład wchodzi ta jednostka.
Wspólne ćwiczenia
- Celem ćwiczeń były wspólne, zgodne ze standardami NATO działania w zestawie wielonarodowego zespołu taktycznego okrętów, podwyższenie poziomu współpracy oraz nabycie przez oficerów ukraińskiej marynarki wojennej doświadczenia w dziedzinie walki przeciwminowej - głosi komunikat strony ukraińskiej.
Zespołem okrętów obrony przeciwminowej NATO, którego okrętem flagowym jest Kontradmirał Xawery Czernicki, dowodzi Polak, komandor porucznik Aleksander Urbanowicz. W skład zespołu wchodzą jednostki z Niemiec, Hiszpanii i Turcji.
Operacje przeciwminowe
ORP Czernicki wyruszył w swą misję na początku stycznia. Na co dzień należy do 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych będącego częścią 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.
Okręt wyposażony jest m.in. w systemy łączności pozwalające na dowodzenie zespołami okrętowymi prowadzącymi operacje przeciwminowe. Zintegrowany system informacji pozwala także na monitoring ruchu jednostek pływających. ORP Czernicki może pełnić także funkcję okrętu wsparcia logistycznego, zaopatrującego inne jednostki w paliwo, wodę czy żywność.
Obecnie jest to najmłodszy okręt Marynarki Wojennej - biało-czerwoną banderę podniósł 1 września 2001 r. W kolejnych dwóch latach działał w składzie międzynarodowych sił morskich w rejonie Zatoki Perskiej, biorąc udział w operacjach "Enduring Freedom" oraz "Iraqi Freedom".
PAP
Czytaj więcej
Komentarze