Gowin: powinien powstać Centralny Dworzec Kolejowy

Polska
Gowin: powinien powstać Centralny Dworzec Kolejowy
Polsat News

Równolegle z inwestycją i budową Centralnego Portu Lotniczego powinien powstać Centralny Dworzec Kolejowy - uważa wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Gowin w poniedziałek wziął udział w konferencji pt. "Nowoczesna infrastruktura szansą na rozwój północnego Mazowsza" w Zakroczymiu (Mazowieckie).

 

"Pasażerów nie dałoby się transportować zwykłymi drogami"

 

Mówił tam m.in. o tym, że budowa Centralnego Portu Lotniczego nie przekreśla szans rozwojowych lotniska w Modlinie. Należy tylko - jak mówił - zastanowić się, jak włączyć Modlin w "to wielkie przedsięwzięcie, jakim jest Centralny Port Lotniczy".


Gowin pytany, "czy z Centralnym Portem Lotniczym powinien powstać równolegle Centralny Dworzec Kolejowy", odpowiedział: "Oczywiście, że tak".

 

- Centralny Port Lotniczy musi być obsłużony przez sieć połączeń kolejowych, gdyż pasażerów nie dałoby się transportować zwykłymi drogami - argumentował Gowin. 

 

Powiązanie z Nowym Jedwabnym Szlakiem

 

Wicepremier powiedział też, że należy rozważyć możliwość powiązania Centralnego Portu Lotniczego i Centralnego Dworca Kolejowego z Nowym Jedwabnym Szlakiem, dzięki czemu można by stworzyć hub komunikacyjny między Europą Zachodnią a Chinami.

 

- Widać wyraźnie, że dla rządu chińskiego, a prezydent Chin artykułował to wprost podczas wizyty w Polsce w czerwcu ubiegłego roku, my mamy być takim miejscem, w którym Nowy Jedwabny Szlak ma się kończyć, ale pytanie, co dalej. Pytanie mówiąc krótko jest takie, czy partnerem dla strony chińskiej stanie się na przykład Berlin, z tym nowym budowanym od 20 lat lotniskiem, czy też tym partnerem może być Polska - powiedział Gowin.

 

- To będzie wymagało wtedy połączenia inwestycji lotniczych z inwestycjami kolejowymi - wyjaśnił.      

 

Budowa Centralnego Portu Lotniczego w zeszłym tygodniu została pozytywnie zaopiniowana przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.

 

"Wielki hub międzynarodowy"


Wicepremier Mateusz Morawiecki wskazywał, że "analizy (...) sprowadzają się do tego, że tu, w tym miejscu, między Warszawą a Łodzią powinno być duże lotnisko międzynarodowe, które ma szanse nie tylko obsługiwać loty nazwijmy to lokalne czy regionalne, ale również być wielkim hubem międzynarodowym".

 

Według niego, CPL może stać się "współczesnym dużym projektem infrastrukturalnym, logistycznym, rozwojowym". Wskazał też, że finansowanie projektu ma opierać się na inżynierii finansowej, bez środków budżetowych lub z bardzo niewielkim udziałem środków budżetowych, żeby zapewnić inwestycji profil komercyjny.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie