Dwie osoby ranne po wybuchu gazu w domu Sandomierzu

Polska
Dwie osoby ranne po wybuchu gazu w domu Sandomierzu
pixabay.com/public domain
Zdjęcie ilustracyjne

Dwie osoby trafiły w poniedziałek rano do szpitala po pożarze, który powstał w wyniku wybuchu ulatniającego się z butli gazu, w domu jednorodzinnym w Sandomierzu - poinformowali strażacy.

Jak powiedział oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu Sylwester Kochanowicz, do wybuchu doszło ok. godz. 7.00 w domu jednorodzinnym przy ul. Zamiejskiej. - Zgłoszenie dotyczyło pożaru butli gazowej. Na miejscu okazało się, że wybuchł gaz, który ulatniał się z butli, co spowodowało pożar - opisywał Kochanowicz.

 

W pożarze poszkodowane zostały dwie osoby. Poparzonych przetransportowano do sandomierskiego szpitala.

 

Naruszona konstrukcja budynku

 

Kochanowicz dodał, że została naruszona konstrukcja domu. - Na miejsce wzywano powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, który oceni, czy budynek nadaje się do użytkowania - dodał. Na miejscu zdarzenia pracują m.in. cztery zastępy strażaków i policja.

 

To trzeci wybuch gazu ulatniającego się z butli w woj. świętokrzyskim w 2017 r. W 2016 r. podobnych pożarów w domach regionu było dziesięć. - Butle same w sobie są bezpiecznymi urządzeniami. Jeżeli jest wybuch, to najczęściej to wybuch gazu który ulotnił się z butli, np. przy próbie jej podłączenia. Często jest tak, że użytkownicy nie dbają o węże przy instalacjach albo gaz ulatnia się po zalaniu kuchenki, która nie ma odpowiedniego zabezpieczenia - wyjaśnił rzecznik świętokrzyskiej straży pożarnej Paweł Ksel.

 

Ksel podkreślił, że ważne jest, by butle gazowe wymieniać w autoryzowanych punktach, co daje gwarancję, że zostały prawidłowo napełnione i są sprawne pod względem technicznym. Przypomniał, że zabronione jest napełnianie butli na stacjach paliw.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie