"DGP": rząd wynajął argentyńskiego prokuratora, by pomógł odzyskać wrak Tu-154

Polska
"DGP": rząd wynajął argentyńskiego prokuratora, by pomógł odzyskać wrak Tu-154
Polsat News

Rząd wynajął byłego głównego prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego Luisa Moreno-Ocampo, aby pomógł sprowadzić do Polski szczątki Tu-154 - informuje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". Jak pisze dziennik, argentyński prokurator, ekspert prawa karnego ma wziąć udział "w procesie zmierzającym do odzyskania wraku polskiego samolotu z Rosji".

Moreno-Ocampo w rozmowie z Magdaleną Rigamonti powiedział, że w imieniu polskiego rządu rozmawiał z nim szef MON Antoni Macierewicz. Kontrakt dotyczy próby odzyskania wraku samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku oraz "relacji polsko-rosyjskich w tej konkretnej sprawie".

 

- Zapewniam niezależną i bezstronną opinię, opierając się na prawie międzynarodowym, co ma doprowadzić do rozwiązania problemu i zwrócenia wraku samolotu - zadeklarował prawnik. Zaznaczył, że obie strony umowy zgodziły się, iż jego wkład "ma mieć charakter wyłącznie ekspercki, doradczy w kontekście prawa międzynarodowego".

 

"Co powiedziano w kabinie pilotów"

 

Moreno-Ocampo zapowiedział przesłuchanie rozmów z kokpitu. - Trzeba przeprowadzić analizę naukową nagrania, ustalić, do czego faktycznie doszło, kto co mówił, czy rzeczywiście ktoś wchodził, czy nie - powiedział w wywiadzie dla "DGP".

 

- Myślę, że ważną rzeczą jest, by zarówno Polacy, jak i Rosjanie byli zgodni co do tego, co powiedziano w kabinie pilotów. Rzecz w tym, żeby znaleźć wspólną płaszczyznę dla wszystkich stron tej sprawy - zaznaczył.

 

Zapowiedział, że skupi się "na aspektach prawa międzynarodowego, które mogą być wykorzystane do poprawienia relacji Polski z Rosją". Pytany o emocje i opinie związane z katastrofą Moreno-Ocampo powiedział: - Minister Macierewicz wyjaśnił mi, że chce niezależnej opinii. Nie przedstawiał mi swojej opinii. Skontaktował mnie z ekspertami analizującymi dowody - dodał.

 

"Współpraca od wielu miesięcy"

 

- W tej sprawie na pewno w najbliższym czasie zabierze głos komisja, która zajmuje się sprawą wyjaśnienia okoliczności katastrofy smoleńskiej - zapewnił na konferencji prasowej rzecznik rządu Rafał Bochenek.

 

- Ta współpraca jest już kontynuowana od wielu miesięcy. Z tego, co wiemy pan, o którym mowa, pracuje od pół roku już z podkomisją, dlatego tutaj nie ma żadnej sensacji, to nie jest nic nowego - powiedział rzecznik rządu.

 

Podkreślił, że podkomisja współpracuje z wieloma fachowcami po to, by kompleksowo wyjaśnić wszelkie okoliczności katastrofy smoleńskiej.

 

W połowie listopada 2016 r. Moreno-Ocampo spotkał się z szefem MON Antonim Macierewiczem. Ministerstwo podało wówczas w komunikacie, że prof. Ocampo "wyraził zgodę na przygotowanie dla MON analizy w sprawie dalszego procedowania badania katastrofy smoleńskiej, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii zwrotu wraku samolotu", a także zgodził się zostać ekspertem podkomisji smoleńskiej.

 

PAP

pam/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie