Akcja "Cała Polska śpiewa Odę do radości" na 60-lecie Traktatów Rzymskich

Polska
Akcja "Cała Polska śpiewa Odę do radości" na 60-lecie Traktatów Rzymskich
Flickr/futureatlas.com/CC BY 2.0

Hymn UE - "Oda do radości" - zostanie odśpiewany w sobotę w południe w wielu miastach Polski dla uczczenia 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich. Pomysłodawcą akcji jest KOD Małopolska. Jak podali organizatorzy, zgłosiło się do niej już 46 miejscowości.

"Oda do radości" w Krakowie zostanie odśpiewana w sobotę 25 marca o godz. 12 przy pomniku Adama Mickiewicza na Rynku Głównym.

 

- Inicjatorem akcji, która rozprzestrzeniła się już na całą Polskę, jest KOD Małopolska. Wpisujemy się w trend europejski i światowy, ale zapraszamy nie tylko naszych członków i sympatyków; zapraszamy wszystkie partie polityczne, stowarzyszenia i organizacje. Jesteśmy otwarci, liczymy, że będzie nas jak najwięcej i że w każdym mieście, miasteczku czy wiosce ktoś zdecyduje się zaśpiewać „Odę do radości" - powiedział podczas briefingu na Rynku Głównym członek zarządu KOD Małopolska Piotr Środa.

 

"Mamy już zgłoszenia z 46 miejscowości"


Jak poinformowała koordynatorka akcji Magdalena Kobylańska, chętni do wspólnego odśpiewania "Ody do radości" w swoich miejscowościach powinni zgłosić swój udział za pośrednictwem internetowego portalu społecznościowego na profilu "Cała Polska śpiewa Odę do radości".

 

W dniu wydarzenia powinni ubrać się na niebiesko, przygotować tablicę z nazwą miejscowości oraz flagi Polski i UE, a następnie nakręcić filmik i opublikować go w internecie, oznaczając hasztagiem #EU60.

 

- Mamy już zgłoszenia z 46 miast i miejscowości w Polsce. Otrzymaliśmy informacje, że odśpiewanie Ody będzie się odbywało z udziałem lokalnych orkiestr strażackich, kapeli, chórów i scholii; a tam, gdzie nie będzie zespołów, uczestnicy będę pomagać sobie np. nagraniami z telefonów komórkowych - dodała organizatorka.


"Pozytywny sygnał"

 

Jak podkreśliła Anna Kunstman z KOD Małopolska, "w 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich odbędzie się kolejny szczyt Unii, również w Rzymie". - Chcielibyśmy z Polski przesłać pozytywny sygnał, wesprzeć szefów państw i rządy w pracach nad wzmocnieniem jedności politycznej i gospodarczej Europy - mówiła.

 

Kulminacja obchodów 60-lecia Traktatów Rzymskich odbędzie się w rocznicę ich podpisania 25 marca. Na szczyt Unii w Rzymie przyjadą przywódcy wszystkich krajów członkowskich.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie