Teoria w sprawie tajemniczej śmierci Jane Austen. Pisarka mogła się zatruć

Kultura
Teoria w sprawie tajemniczej śmierci Jane Austen. Pisarka mogła się zatruć
Jan Arkesteijn/Wikimedia Commons/Public Domain

Przyczyna śmierci angielskiej pisarki jest do dziś nieznana. Niedawno pojawiła się nowa wskazówka w tej sprawie. Według pracowników British Library, Austen mogła przypadkowo otruć się arszenikiem. Przemawia za tym kilka faktów, które łączą z pogarszającym się wzrokiem pisarki.

Jane Austen zmarła w 1817 roku w wieku 41 lat. Spekuluje się, że mogła umrzeć na chorobę Addisona (niedoczynność kory nadnerczy), gruźlicę lub nowotwór.

 

Na możliwość zatrucia arszenikiem wskazywała w 2011 roku pisarka Lindsay Ashford, która przypomniała o przebarwieniach skórnych opisywanych w listach przez Austen.

 

Problemy ze wzrokiem

 

Pracownicy biblioteki zlecili laboratorium optycznemu sprawdzenie trzech par okularów, prawdopodobnie należących do Jane Austen. Znajdowały się w szufladzie biurka, które praprawnuczka pisarki, Joan Austen-Leigh powierzyła bibliotece.

 

Faktem jest, że Austen skarżyła się w listach na coraz poważniejsze problemy ze wzrokiem, a okulary znalezione w biurku mają szkła dla dalekowidzów o różnej mocy (+1.75, + 3.25 i + 5.0/+4.75).

 

 

Zaćma wywołana zatruciem

 

Obecnie wiadomo już, że zaćmę może wywołać zatrucie arszenikiem. Dlatego optyk  profesor Barnand spekuluje, że pogarszający się wzrok Austen mógł wynikać z wpływu tej substancji, która w końcu doprowadziła do śmierci pisarki.

 

Barnand wykluczył cukrzycę, która w tych czasach była śmiertelna. Jego zdaniem Austen nie dożyłaby tego wieku, gdyby na nią chorowała.

 

Arszenik w ubraniach

 

Mimo toksycznych właściwości arszenik był powszechnie stosowany w XIX wieku. Znajdował się m.in. w wieku lekach. Nasycano nim też farby, którymi barwiono materiały do produkcji ubrań. Znajdował się m.in. w pończochach i w sukniach farbowanych na zielono.

 

Pracownicy biblioteki podkreślają jednak, że teoria o przypadkowym zatruciu się przez Austen wymaga zbadania. Nie ma także stuprocentowej pewności, że okulary w biurku należały do pisarki.

 

Blogs.bl.uk, Ciekawostkihistoryczne.pl

mta/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie