Powstanie genetyczny wzorzec Polaka. Na bazie 5 tysięcy przypadków

Technologie
Powstanie genetyczny wzorzec Polaka. Na bazie 5 tysięcy przypadków
Platyna/Wikimedia Commons/CC-BY-SA-3.0

Naukowcy z Poznania otrzymali na ten cel grant w wysokości 105 mln zł. Ze wzorcowym układem materiału genetycznego mają być porównywane genomy osób chorych. Pozwoli to na dobranie indywidualnej terapii – leków i ich dawki.

- Stworzymy referencyjny genom mieszkańca Polski, czyli coś, co będzie odpowiednikiem metra z Sèvres w genetyce – mówi prof. Marek Fieglerowicz,  dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk.

 

Badacze z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN i Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej przebadają pięciotysięczną próbę w celu stworzenia standardowego wzorca.

 

W efekcie dobieranie indywidualnych metod leczenia dla pacjentów ma być łatwiejsze. Dobieranie konkretnych leków i ich dawek ma być zależne od genów pacjenta.

 

Badania genetyczne Piastów

 

Prof. Marek Fieglerowicz jest także kierownikiem projektu "Dynastia i społeczeństwo państwa Piastów w świetle zintegrowanych badań historycznych, antropologicznych i genomicznych".

 

Zespół badaczy pobiera próbki z około stu szkieletów pochodzących sprzed dwóch tysięcy lat oraz takie same próbki ze szkieletów ludzi, którzy żyli tysiąc lat temu (w okresie istnienia państwa piastowskiego).

 

- Jeżeli genomy z obu okresów nie będą się różniły, to powiemy: to była kontynuacja, ci sami ludzie zamieszkiwali te tereny w czasach rzymskich i piastowskich – wyjaśniał prof. Figlerowicz dziennikarzowi Nowej Trybyny Opolskiej.

 

gloswielkopolski.pl, nto.pl

mta/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie