Porywisty wiatr łamie drzewa, zrywa dachy

Polska

Weekend w Polsce pod znakiem silnego wiatru. W sobotę najgorzej było na Śląsku, dziś mocno wieje w Polsce południowo-wschodniej. W całej Polsce prawie ok. trzy tysiące gospodarstw domowych jest bez prądu, strażacy interweniowali prawie tysiąc razy - w tym tylko w Wielkopolsce blisko 200.

Wczoraj po południu i wieczorem wiatr łamał drzewa i zrywał trakcje tak to było na przykład w Tychach.

 

W nocy zerwane linie energetyczne pozbawiły prądu ok. 22 tys. domostw, głównie w woj lubelskim - 19 tys.

 

W niedzielę rano bez prądu wciąż pozostawało ok. 3 tys. odbiorców. Najwięcej w Małopolsce - 1216 i Łódzkiem - 1186 - podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

W całym kraju wiatr zerwał lub uszkodził ponad 120 dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych - podał st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej.


Teraz wiatr przeniósł się na wschodnią część Polski, choć i na Mazowszu może silnie powiać.

  

Unikać parkowania samochodów w pobliżu drzew

 

W miejscach, gdzie nadal mocno wieje, warto unikać parkowania samochodów i dłuższego przebywania w pobliżu drzew, tablic reklamowych, słupów i linii energetycznych, a także innych konstrukcji i przedmiotów, które wiatr może powalić lub porwać, i stanowić przez to zagrożenie.


Dotychczas najspokojniej było na północnym wschodzie. W wielu regionach kraju padał deszcz, który przechodził w deszcz ze śniegiem, śnieg, krupę lub grad.

 

Niewielki niż przechodzi nad Mazurami


Za niepogodę odpowiada niewielki niż, który przechodzi nad Mazurami. Opuści Suwalszczyznę w niedzielę o poranku. Przez cały swój pobyt będzie zapewniać w nas w wyjątkowo kapryśną aurę, jak to często bywa w marcu.


Nadal padać będzie we wschodnich regionach i miejscami na południu, gdzie deszcz może przejść w śnieg.


Nie można więc wykluczyć, że miejscami na południowym wschodzie, w centrum i w Karpatach niedzielny poranek przyniesie przejściowe zabielenie się krajobrazów, ale w bardzo niewielkim stopniu.

 

 

twojapogoda.pl, polsatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie