Narzuca "nieuzasadnione ograniczenia". Hiszpański Kongres zajmie się "ustawą kagańcową"

Świat
Narzuca "nieuzasadnione ograniczenia". Hiszpański Kongres zajmie się "ustawą kagańcową"
PAP/EPA/Marta Perez, Zdj. ilustracyjne
Demonstracja w Barcelonie. Zdjęcie ilustracyjne.

Hiszpańska Ustawa o Bezpieczeństwie Obywatelskim, zwana przez jej krytyków "ustawą kagańcową", stanie się w tym tygodniu tematem debaty nad jej modyfikacją. Wg licznych krytyków ustawy ogranicza ona prawo do informacji i zgromadzeń.

Ustawa uchwalona w lipcu 2015 roku z inicjatywy centroprawicowego rządu Partii Ludowej (PP) premiera Mariano Rajoya jest krytykowana przez hiszpański Komitet Ochrony Dziennikarzy, Amnesty International i wiele innych organizacji pozarządowych, ponieważ narzuca "nieuzasadnione ograniczenia" prawa do informacji i zgromadzeń.

 

Hiszpańskie media wielokrotnie informowały w ciągu ostatnich dwóch lat o brutalnym traktowaniu przez policję dziennikarzy wydelegowanych przez ich redakcje do relacjonowania przebiegu demonstracji i interwencji policyjnych.

 

Mandaty do 30 tys. euro


Na podstawie tej ustawy, bardzo szeroko interpretowanej przez policję i sądy, dziennikarz, który bez ich zgody fotografuje działania członków policji interweniującej podczas demonstracji i innych aktów publicznych, m.in. religijnych, może być skazany na zapłacenie mandatu do 30 000 euro.

 

Według organizacji pozarządowej Reporterzy bez Granic, kilku dziennikarzy i fotoreporterów zostało ukaranych za fotografowanie manifestacji i innych zgromadzeń publicznych.

 

Ustawa o Bezpieczeństwie Obywatelskim została uchwalona z inicjatywy i głosami rządzących konserwatystów, którzy dysponowali większością parlamentarną, ale obecnie Partia Ludowa (PP) premiera Mariano Rajoya rządzi jako siła mniejszościowa.

 

Opozycja odwołała się do TK


PP zadeklarowała obecnie gotowość do zrewidowania "najbardziej kontrowersyjnych" postanowień Ustawy o Bezpieczeństwie Obywatelskim.

 

Po przyjęciu ustawy w 2015 roku wszystkie ugrupowania opozycyjne odwołały się do Trybunału Konstytucyjnego od jej postanowień, które uznały za sprzeczne z ustawą zasadniczą.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie