W niemieckich mediach reelekcja Tuska uznana za porażkę polskiego rządu

Świat
W niemieckich mediach reelekcja Tuska uznana za porażkę polskiego rządu
PAP/EPA/PASCAL BASTIEN / EUROPEAN PARLIAMENT / HANDOUT

W relacjach niemieckich mediów poświęconych reelekcji Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej dominowała satysfakcja; wybór ten został uznany za porażkę polskiego rządu - oceniła w swojej najnowszej analizie Reduta Dobrego Imienia.

Jak wynika z materiałów opublikowanych na stronie internetowej Reduty, przeprowadziła ona analizę kilku materiałów niemieckich mediów przygotowanych po ponownym wyborze Tuska na szefa RE. Były to m.in. komentarze publicystów w prasie i relacje telewizyjne. Jak wskazała Reduta, w niemieckich mediach temat reelekcji Tuska zajmował sporo miejsca zarówno w prasie, jak i w mediach elektronicznych.

 

"W relacjach niemieckich mediów poświęconych wynikom szczytu UE i reelekcji Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego RE dominowała satysfakcja. Wybór Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej uznany został za porażkę polskiego rządu. Oceniono, że Polska próbowała szantażować pozostałe kraje Unii. Ton mediów niemieckich w porównaniu z lutym 2017 (wizyta kanclerz Angeli Merkel w Warszawie) uległ zaostrzeniu. Wydaje się, że idea Europy dwóch prędkości zyskuje wśród publicystów na popularności" - napisano w analizie Reduty.

 

Polityka rządu "egoistyczna i antyeuropejska"


Organizacja podała, że polityka polskiego rządu przedstawiana jest "jako egoistyczna, krótkowzroczna, irracjonalna i antyeuropejska". "Polska w ocenie medialnej pozycjonowana jest wśród państw negujących integrację europejską, którą popiera - jeśli wierzyć sondażom - zdecydowana większość niemieckiego społeczeństwa. Dla Niemców idea integracji europejskiej wydaje się stanowić element tożsamościowy" - napisano w analizie.

 

"Stopień utożsamienia niemieckich elit opiniotwórczych z ideą integracji europejskiej sprawia, że debata/spór traktowane są jako próba podważenia europejskiego ładu. Jako oczywisty i zasadniczo słuszny przyjmowany jest przez niemieckich publicystów punkt widzenia prezentowany przez rząd Angeli Merkel" - czytamy.

 

"Krytyka PiS wydaje się mieć często podłoże ideologiczne"

 

W analizie zaznaczono, że prezes PiS Jarosław Kaczyński uważany jest przez niemieckie media za polityka stanowiącego jedno z głównych źródeł konfliktów polsko-niemieckich i polsko-unijnych.

 

"Trudno doszukać się śladu negatywnych opinii na temat Donalda Tuska lub okresu rządów Platformy Obywatelskiej. Krytyka Prawa i Sprawiedliwości rozpowszechniona wśród niemieckich publicystów wydaje się mieć często podłoże ideologiczne" - ocenia Reduta.

 

Reduta Dobrego Imienia Polska Liga przeciw Zniesławieniom istnieje od czterech lat. Zajmuje się m.in. inicjowaniem i wspieraniem działań mających na celu prostowanie nieprawdziwych informacji pojawiających się w mediach na temat historii Polski, zwłaszcza przebiegu II wojny światowej oraz propagowanie wiedzy na temat historii i kultury Polski.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie