W Tatrach postawiono darmowe wodopoje dla turystów. Na razie tylko w Kuźnicach

Polska
W Tatrach postawiono darmowe wodopoje dla turystów. Na razie tylko w Kuźnicach
Natalia Knapik

Zadaszone punkty w Kuźnicach z wodą pitną już stoją, ale będzie można z nich korzystać dopiero, gdy się ociepli. Są trzy zdroje: przy wozowni, leśniczówce i dojściu do dolnej stacji kolei linowej na Kasprowy Wierch. Kierownictwo Tatrzańskiego Parku Narodowego przekonuje, że wodę można będzie pić bez obaw, ponieważ pochodzi ze źródeł i potoków tatrzańskich i jest systematycznie badana.

Wodopój oprócz zaspokojenia pragnienia turystów ma też pomóc w dbaniu o środowisko.

 

- Ta woda jest zdatna do picia bez konieczności przegotowania jej. Chcemy w ten sposób zachęcić turystów, by nie kupowali napojów w plastikowych butelkach. Mamy nadzieję, że dzięki temu w tatrzańskich lasach będzie mniej śmieci - mówi dyrektor TPN Szymon Ziobrowski.

 

Gasi pragnienie i edukuje

 

Jak wyjaśnia, ogromne ilości plastikowych śmieci są największym problemem Tatrzańskiego Parku Narodowego. Rocznie wywozi sie stamtąd ok 15-20 ton odpadów, których znaczną część stanowią właśnie plastikowe opakowania.

 

Przy każdym wodopoju umieszczono tablice informujące, jaką drogę pokonuje woda kupowana w plastikowej butelce. Cały proces jest kosztowny i nieekologiczny, wymaga bowiem m.in. produkcji butelek, które później są wyrzucane.

 

Będzie więcej punktów nabierania wody

 

Dyrekcja parku zapowiada, ze w przyszłym roku zamierza postawić zdroje u wylotów kolejnych szlaków. Remontowane również będą drewniane rynienki - wodopoje przy szlakach.

 

Internauci chwalą inicjatywę, ale podkreślają, że wodopojów powinno być na szlakach więcej.

 

polsatnews.pl

jop/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie