Terlecki: będzie posiedzenie komisji kultury ws. listu szefa koncernu Axel Springer

Polska
Terlecki: będzie posiedzenie komisji kultury ws. listu szefa koncernu Axel Springer
Polsat News

W najbliższym tygodniu zostanie zwołane nadzwyczajne posiedzenie sejmowej komisji kultury wz. ze "skandaliczną ingerencją zagranicznego wydawcy w polską politykę" - poinformował szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Chodzi o list szefa koncernu medialnego Ringier Axel Springer.

W związku ze skandaliczną ingerencją zagranicznego wydawcy w polską politykę, podejmujemy różne działania, w tym zostanie zwołane nadzwyczajne posiedzenie komisji kultury w tej sprawie w najbliższym tygodniu  - powiedział w piątek Terlecki.

 

Szef Ringier Axel Springer Media AG, Mark Dekan napisał do pracowników koncernu m.in: "Ideologie i prymitywne ideologie przegrały z wartościami i rozsądkiem. Wyłącznym zwycięzcą nie jest jednak Donald Tusk, tak jak Kaczyński nie jest jedynym przegranym. Razem z Tuskiem wygrali Polacy - wszyscy ci, którzy są dumni z przynależności do Unii Europejskiej (...). Co do przegranych w tym starciu, to obok Jarosława Kaczyńskiego znalazła się dobra reputacja Polski jako rzetelnego partnera"

 

"W nadchodzącym czasie na autostradzie unijnej integracji pojawia się nie tylko pas szybkiego i wolnego ruchu, ale też parking. I to jest właśnie moment, gdy do gry włączają się wolne media, tak jak my (...) większość naszych czytelników i użytkowników należy do tej miażdżącej większości, która popiera członkostwo Polski w UE. Podpowiedzmy im co zrobić, żeby pozostać na pasie szybkiego ruchu i nie skończyć na parkingu" - napisał.

 

"Sprawą powinna zająć się prokuratura"

 

O sprawę pytana była w czwartek rzeczniczka partii Beata Mazurek. W programie TVP "Gość Wiadomości" (poinformowały one o liście) stwierdziła nawet, że sprawą powinna zająć się prokuratura.

 

- To jest obrażające nie tylko czytelników, widzów i słuchaczy, ale przede wszystkim dziennikarzy. Żaden właściciel medialny - czy to polski, czy zagraniczny - nie ma absolutnie prawa łamać wolności mediów, łamać sumień dziennikarskich, ale przede wszystkim manipulować opinią publiczną - mówiła Mazurek.

 

MSZ: będziemy prosić o wyjaśnienia

 

List szefa koncernu medialnego Ringier Axel Springer do polskich pracowników może stanowić próbę ingerencji w niezależność mediów w Polsce; będziemy prosić naszych zagranicznych partnerów o wyjaśnienia w tej sprawie - zapowiada ministerstwo spraw zagranicznych.

 

Wcześniej o tym, że MSZ planuje interwencję w związku z listem informował nieoficjalnie portal wPolityce. Według tych doniesień premier Beata Szydło i szef MSZ Witold Waszczykowski "zastanawiają się nad stanowczą odpowiedzią w tej sprawie". Portal podał ponadto, powołując się na źródła rządowe, że wezwanie do MSZ może otrzymać ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel.

 

Na pytanie, czy niemiecki ambasador zostanie wezwany do MSZ, biuro rzecznika prasowego resortu w przekazanym oświadczeniu podkreśliło: "Wyrażamy zaniepokojenie, że niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer Media wystosował list do swoich polskich pracowników, który może stanowić próbę ingerencji w niezależność mediów w Polsce. Sytuacja rynku medialnego w Polsce była już wielokrotnie tematem rozmów bilateralnych. Będziemy prosić naszych partnerów o wyjaśnienia".

 

PAP

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie