Po czterech latach znów działa schronisko dla kobiet w Ostrowie Wlkp.

Polska
Po czterech latach znów działa schronisko dla kobiet w Ostrowie Wlkp.
Zdj. ilustracyjne, Fot. Pixabay.com

Schronisko dla kobiet w Ostrowie Wlkp. reaktywowało swoją działalność po czterech latach nieobecności. Mieszka w nim sześć kobiet i troje dzieci dotkniętych przemocą; placówka dysponuje 15 miejscami.

W 2013 r. podopieczne ostrowskiego schroniska zostały przeniesione do Słupii, oddalonej o 53 kilometry od Ostrowa Wlkp. Przyczyną likwidacji schroniska było niezłożenie przez PCK oferty w konkursie na prowadzenie zadania.

 

- Od początku kadencji bardzo mi zależało, żeby ostrowianki dotknięte przemocą domową wróciły do Ostrowa, gdzie mają rodziny i znajomych oraz miejsca pracy - powiedziała prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek. Dodała, że także dzieci dzięki temu nie są zmuszane do zmiany szkoły czy przedszkola.

 

Nie płacą za pobyt


Prezydent powiedziała, że działania związane z przywróceniem ośrodka trwały dwa lata. Prowadzi go teraz Caritas Diecezji Kaliskiej, a miasto na ten cel zaplanowało 175 tysięcy złotych. - Pieniądze przeznaczone są na wynagrodzenia pracowników, utrzymanie ośrodka, zakup materiałów gospodarczych, żywności oraz leków. Kobiety nie płacą za pobyt - wyjaśniła Klimek.

 

Obecnie w schronisku przebywa sześć kobiet i troje dzieci. W nagłych sytuacjach kobiety mogą bezpośrednio zgłosić się do schroniska lub za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

 

Pomoc przez pół roku


- Kobietom udzielana jest na miejscu pomoc psychologa, pedagoga, terapeuty i prawnika. Mogą liczyć na wsparcie w poszukiwaniu pracy i mieszkania, w podjęciu szkolenia zawodowego i ubiegania się o zasiłki. W razie potrzeby na miejscu otrzymują też pomoc medyczną - poinformowała Klimek.

 

W schronisku można przebywać nie dłużej niż 6 miesięcy.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie