Obraz wart 120 tys. zł znalazł w tapczanie

Kultura
Obraz wart 120 tys. zł znalazł w tapczanie
desa.pl

Warszawiak postanowił wycenić obraz znaleziony w skrzyni starego tapczanu. Okazało się, że to unikalne dzieło Jana Baptisty Weenixa, holenderskiego malarza barokowego. Według ekspertów, cena wywoławcza to 40 tys. zł, ale na aukcji jego właściciel może uzyskać nawet trzy razy więcej.

- Rzadko zdarza się, żeby na polskim rynku antykwarycznym pojawił się obraz nowożytnego artysty, któremu wybitny historyk sztuki poświęcił monografię, choćby w postaci artykułu. Tak jest w tym przypadku - twórczość Jana Baptysty Weenixa została opracowana w rozprawie pióra Wolfganga Stechowa - tak dom aukcyjny opisuje płótno, które wystawia.

 

Szczegóły jego znalezienia nie są znane. 

 

Do obejrzenia za darmo na wystawie

 

Obraz o wymiarach 80 cm na 67 cm to namalowana ok. 1647 roku "Fantazja Architektoniczna" Weenixa. Przedstawia wnętrze budynku, prawdopodobnie świątyni.  Malarz wykorzystał w nim grę światła dzielącą przestrzeń na kontrastujące części.

 

Płótno będzie wystawione na marcowej Aukcji Sztuki Dawnej, m.in. wśród obrazów Wojciecha Kossaka i Józefa Brandta. Cena wywoławcza "Przeprawy wojskowej" Brandta to 700 tys., a według szacunków może osiągnąć nawet ponad milion złotych. Wystawa poprzedzająca aukcję  w Warszawie rozpoczyna się w piątek i jest darmowa.

 

Dzieła Weenixa są wystawiane m.in. w londyńskiej National Gallery, w Luwrze i w Rijksmuseum.

 

polsatnews.pl

mta/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie