"Miejcie po pięcioro dzieci zamiast trojga". Erdogan o "najlepszej odpowiedzi" na dyskryminację Turków w Europie

Świat
"Miejcie po pięcioro dzieci zamiast trojga". Erdogan o "najlepszej odpowiedzi" na dyskryminację Turków w Europie
PAP/EPA/TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE HANDOUT

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał w piątek Turków mieszkających w europejskich krajach, by mieli dużo dzieci i w ten sposób dali "najlepszą odpowiedź" na dyskryminację, której - jego zdaniem - są ofiarami.

- Posyłajcie swoje dzieci do najlepszych szkół, zapewnijcie swoim rodzinom najlepsze miejsca do życia, jeździjcie najlepszymi samochodami, mieszkajcie w najlepszych domach i miejcie po pięcioro dzieci zamiast tylko trojga - powiedział prezydent w przemówieniu wygłoszonym w mieście Eskisehir w północno-zachodniej Turcji.

 

- To najlepsza odpowiedź na nieuprzejmość i wrogość, której doświadczacie - dodał.

 

W ostatnich dniach Erdogan wielokrotnie mówił o dyskryminacji, jakiej doświadczają Turcy - i szerzej, muzułmanie - mieszkający na emigracji w krajach europejskich. Zaostrzył ton zwłaszcza na skutek kryzysu dyplomatycznego, jaki wybuchł na linii Turcja-Holandia wokół zakazania przez holenderskie władze udziału przedstawicieli rządu w Ankarze w wiecach w Holandii w ramach kampanii przed referendum konstytucyjnym w Turcji. W tym zaplanowanym na 16 kwietnia plebiscycie ma zapaść decyzja o zmianie ustroju Turcji z parlamentarno-gabinetowego na prezydencki.

 

Społeczność turecka w Europie liczy kilka milionów osób, z czego ok. 2,5 mln ma prawo do głosowania w tureckich wyborach.

 

Erdogan sam jest ojcem czwórki dzieci. W ub. roku wystosował apel do Turczynek, by rodziły po co najmniej troje dzieci, co spotkało się z krytyczną reakcją obrońców praw kobiet.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie